Від самого початку ми ставили собі за мету відобразити ідею, дух та настрій свята, показати його глибину, коріння.
Адже «Дружба без кордонів», чи BEREG FEST – не просто найстаріший фестиваль Закарпаття. Він – це відображення традицій, їхньої спадковості, зв’язку поколінь.
Відтак. цього року ми вирішили, що BEREG FEST повинен мати власну символіку: емблему і талісман.
Сиділи. Думали. Читали книжки з історії. Малювали.
Та як часто трапляється у таких випадках, потрібний образ був зовсім поруч – необхідно було лишень його побачити, уявити.
Розпочали зі створення «спіралі історії» Берегівщини – культурного поступу краю від найдавніших часів до сьогодення.
І відразу натрапили на: «У нашому краї знайдені стоянки первісних людей…». А що виокремило первісну людину із твариного світу? Правильно – вогонь. Так ми отримали перший символ. Тоді ще одинадцять – Ідол, Вершник, Хрест, Землероб, Замок, Лицар, Виноградний паросток, Сонце, Виноградне гроно, Амфора, Танцівниця. У кожного з них своя легенда, характер.
Між іншим, число 12 тут є теж знаковим. Таким чином ми намагалися передати певний безперервний цикл, плинність часу: один оберт годинникової стрілки, 12 місяців – рік, з року у рік, від врожаю до врожаю, і зрештою, – від свята до свята. До того ж, зараз угорський народ, без котрого неможливо уявити собі Берегівщину, живе у ХІІ столітті з часу знаходження власної батьківщини у Панонії.
Розтавивши на лінії часу усі 12 символів, ми вирішили скрутити спіраль в… колесо, себто мушлю, равлика… Евріка!, – вигукнули ми!… Чіго-біго! Саме так називають цю істоту на Берегівщині та й багато де в усьому Закарпатті.
Ми в неї закохалися, тому наш талісман усюди. З ним пов’язана і ще одна загадка – специфічне читання емблеми BEREG FEST. Усі 12 символів на ній розміщені проти руху годинникової стрілки. І це також невипадково.
Виявляється всі мушлі равликів закручуються по спіралі зліва на право і лише ОДНА особина НА МІЛЬЙОН має зворотню будову. Ми використали саме таку будову, адже BEREG FEST – він такий один…
І на останок, мало хто знає, але равлик є унікальним створінням природи, якому для життя, окрім власної мушлі-будиночка, НІЧОГО не потрібно. Скажімо, черепахи теж ховаються у панцир, але щоб жити, повинні мати нори. А равлик живе у своєму будиночку – він не залежить ні від кого.
У середньовіччі цю особливість широко експлуатувала знать, дуже часто фамільними гаслами знатних родів Європи було «все своє ношу з собою», що підкреслювало незалежність та самодостатність роду.
Ми також вирішили зазіхнули на подібне: BEREG FEST має стати самодостатнім дійством.
Переконайтесь в цьому на власні очі, завітавши до нас 26 вересня.