Що об’єднує дітей з колядками зрозуміло - наприкінці грудня це очевидно. А от до чого тут фінансова грамотність та як використати традиції колядування для фінансового виховання якраз і розповім сьогодні.
Декілька років тому я почав опитувати дітей та підлітків щодо їх прибутків від колядування. Вони самі залюбки про це розповідають, бо їм цікаво порівняти свої фінансові успіхи та похизуватися між друзями та однокласниками, коли є чим. Виявилося, що досить багато тих, у кого каса з колядування рахується тисячами - дві, чотири, вісім. Ми ж на Закарпатті.
Погодьтеся, для підлітків 8-11 класів досить солідна сума, зароблена за день. Наполягаю - зароблена, а не отримана, бо для її отримання щось зробити треба. До речі, для багатьох дітей та підлітків само колядування стає першим досвідом заробітку особистих грошей. Не отримання, а саме заробітку. Це добре!
Але, коли я проводжу опитування в квітні чи травні - переважна більшість з них і згадати не можуть куди поділись ці гроші. Їх просто вже немає. Двох, чотирьох, восьми тисяч гривень немає, і незрозуміло куди поділись. Просто витратились. Самі заробили - самі витратили, ніяких проблем, можуть собі дозволити. Але на що саме? Ні на що, бо навіть пригодати не можуть - це поширена ситуація.
Тобто, формується така собі модель поведінки - заробив, витратив, на що не зрозуміло, та й годі. А не буває таких дорослих, які живуть так само і постійно мають проблеми з грошима, бо їх не вистачає, а на що витратили невідомо? Корені такої дорослої поведінки починаються з підліткового досвіду. Тому доречно це виправляти своєчасно.
Що я пропоную. Поспілкуйтеся зі своїми дітьми, щоб виявити їх мету, на яку вони збиратимуть гроші під час колядування. Тобто, щоб це не були гроші заради грошей, які потім кудись поділись. А щоб з’явилась мета та була порахована певна сума, потрібна на цю мету. Згадайте мою пораду щодо примноження грошей, які дитина назбирала самостійно. Якщо пропустили - погортайте мої минулі пости в блозі, там знайдете.
Тобто, якщо дитина хоче новий телефон - вона має назбирати половину, і тоді я даю другу половину. Це дуже конструктивний сценарій спільних фінансово грамотних дій, який може бути реалізований під час зимових свят - з користю та задоволенням. І для дітей, і для батьків.