На Закарпатті люди на вибори прийдуть. А політики домовляться

8
0

Чомусь журналістів дуже цікавить явка виборців в день голосування. Стверджую, в Україні загалом вона буде стабільною в порівнянні з останніми виборами 2007 року, і на Закарпатті зокрема. Нині нічого принципово у нас не змінилося. Очікую, що в селах вона складатиме 60-65%, у містах - близько 50%. Плюс-мінус 3-5%. Це пов'язано з тим, що у суспільстві, як правило, 30% виборців індиферентні, тобто їм "все одно". Решта 70% - люди зацікавлені у результатах голосування. Однак з них 10-15% на дільниці не прийдуть з особистих причин: хтось працює, хтось у відрядженні чи на заробітках. Якщо десь ця цифра зашкалюватиме, то маємо показову дію адмінресурсу, про яку, на мою думку, більше балакають, аніж він є в наявності.

Це загальносвітовий досвід розвинутих демократичних країн. Подивіться, чим більш економічно розвинута країна, тим менша народжуваність. Хоча, здавалося б, мало би бути навпаки. Просто включаються інші фактори. Те ж і з виборами. У тоталітарному СРСР явка на виборах завжди була 99%. Нині у Білорусі, пострадянських країнах Азії теж у виборах беруть участь до 90% громадян з правом голосу. Натомість у західноєвропейських країнах - близько 60%. Причина в тому, що там є можливість вибору, яка також передбачає неучасть у голосуванні. Те, що в Україні така ж явка - свідчення, що ми належимо до демократичних країн. Однак, це стосується, передусім Західної України. У східних областях явка буде вищою. Думаю, у Донецьку до 80%. Пов'язано це не з тим, що там люди більш активні чи зацікавлені у виборах. Просто в індустріальних районах, де працюють великі підприємства, шахти людей легше змусити прийти на дільниці.

Що стосується поведінки політичних сил на Закарпатті, то поки, за тиждень до голосування, не спостерігається нічого, що б грубо виходило за рамки закону. Окремі заяви, якими обмінялися провідні партії, представлені в області: Єдиний Центр та Партія Регіонів, скоріше нагадують піар-ходи, ніж відверту конфронтацію. Такими взаємними "звинуваченнями" партії радше намагаються знайти інформаційні приводи для своєї розкрутки, ніж для взаємного поборювання.

Гадаю, на Закарпатті в останній тиждень виборчої кампанії і під час голосування не буде значних інцидентів, кампанія проходитиме спокійно. Причина - партії не хочуть "бити горщики" нині, щоб після виборів мати змогу домовлятися між собою. Винятком можуть стати окремі дільниці, де кандидати, що програють можуть вдаватися до провокацій, скандалів і навіть спроб зриву виборів. Зокрема це проглядається в Ужгороді, оскільки С.Ратушняк явно програє ці вибори. Однак, навряд чи вони матимуть далекосяжні наслідки. Люди на це не піддадуться, а у команди мера немає ресурсу для масштабних дій.

 

Вперше опубліковано на порталі "Відкрите Закарпаття"

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!