Поговоримо про крипту та дітей (Блог Сергія Вожжова)

307 2

Неможливо уникнути теми криптовалют, проводячи сучасним дітям та підліткам заняття з фінансової грамотності. Вони просто втрачають зацікавленість, якщо обходити цей фінансовий інструмент.

Саме з криптовалютами діти та підлітки пов'язують уявлення про свої майбутні фінансові здобутки, для них це просто та очевидно, бо в їх світі (друзі та соцмережі) домінує саме така точка зору. Тому доречно зупинитись на порадах для батьків щодо зацікавленості у криптовалютах ваших дітей.

База - прийміть, що рано чи пізно вони спробують заробляти на крипті. Вдало чи ні - невідомо. Є купа прикладів, коли підліткам вдається заробляти на крипті. Так само є купа прикладів, коли вони втрачають свої гроші на крипті. В їх середовищі постійно з'являються якісь хайпові крипто-пропозиції, тому утримати їх шляхом батьківських заборон від крипто-експериментів неможливо.

При цьому, важливо дати дітям розуміння між консервативними та ризикованими інвестиціями, познайомити їх з поняттям волатильності, надати загальне розуміння спекулятивних інвестиційних стратегій. Це як мінімум, щоб їх крипто-експерименти базувались на розумінні та здоровому глузді, а не тому, що однокласник сказав, що у нього вийшло заробити, тому дитина всі свої гроші закинула за реферальним посиланням того самого однокласника. А ви про це узнали випадково, коли спитали щодо купівлі електро-самокату, щоб планувати свою половину грошей на цю покупку (про цей метод я писав в минулому пості). І виявилось, що грошей вже немає, але є зірко-коїни, які точно вигідно було купити, лише чомусь неможливо продати.

Якщо для вас слова волатильність та інвестиційна стратегія невідомі чи незрозумілі - точно доречно підтягнути свій особистий рівень фінансової грамотності, бо не може неграмотна людина навчити свою дитину писати та читати. З фінансовою грамотністю так само - або підтягніть свою, або віддайте дитину до дитячої бізнес-школи, де це роблять фахівці. Я викладаю дітям фінансову грамотність в Європейській школі лідерства та бізнесу, яка працює в Мукачеві вже 6 років - це все ми там з ними проходимо.

Але залишати дитячі питання щодо крипти без уваги, в надії що якось само вирішиться - це так само, як не звертати увагу на скарги дитини щодо стану здоров'я. Якщо дитину щось турбує - дитина потребує допомоги, якщо не можете допомогти особисто, зверніться до фахівців. Бо відсутність допомоги матиме наслідки, скоріше за все негативні.

Коли з волатильністю та інвестиційними стратегіями розібралися, зверніть увагу дитини на важливість формування ФПБ (фінансової подушки безпеки) з консервативних інструментів (банківські депозити, готівкові валютні накопичення, тощо). Звісно, діти хочуть отримати все та відразу, тому консервативні інструменти їм не цікаві, але саме накопичення в консервативних інструментах надають впевненість - це резервний фонд, наявність якого важлива до того як перейти до ризикованих інвестицій. Це як мити руки перед їжею - в принципі можна і без цього, просто колись виникнуть проблеми, не факт що саме сьогодні, але колись точно виникнуть.

І лише частину своїх накопичень дитині доречно вкладати в ризиковані інвестиції, до яких належать і криптовалюти також. Та поступово, нарощуючи досвід та впевненість, збільшувати цю долю. Саме такому прагматичному підходу доречно навчити дітей, тим більше якщо вони підліткового віку. Бо вони точно спробують примножити свої гроші через криптовалюти. Ваша задача - мінімізувати ризики. Якщо досвід буде вдалий, вони зануряться в світ криптовалют, зрозуміють його правила, опанують певні інструменти та будуть вдало їх використовувати - ок, молодці. Якщо щось піде не так - вони не втратять все, але отримують досвід. Досвід цінніший за гроші, важливо щоб дітям він не став занадто болісним.

Продовжимо за тиждень, а за рік знайдете в цьому блозі 52 рекомендації щодо фінансового виховання дітей та підлітків, які точно будуть корисні.

Коментарі

Х
Хаха))

Тут дорослим важко розібратись у тих, спотах та фьючерсах))))))))

Б
Буратіно

крекс-пекс-фекс

Читайте також