Багато з нас всі готово віддати за чашку хорошої кави після важкого, напруженого дня. Але чи задається хтось з нас питаннями: "Хто взагалі його початків вживати? Шкідливий він або корисний для здоров'я? Чому від нього нам часто стає краще?" Спробую відповісти на ці питання.
Одна з легенд про відкриття кави свідчить: одного разу, давним-давно, кози об'їли на гірських схилах Ефіопії декілька низькорослих дерев з шовковистим листям і червоними ягодами. Кози прийшли в таке невимовне збудження, що пастух довго не міг їх заспокоїти. Що ж відбулося? Спробував пастух на смак ягоди -- ті виявилися несмачними. Пожував листя те ж саме. Природа, здавалося, зробила все від неї залежне, щоб люди ніколи не дізналися таємницю кави. Проте, пастух відмітив, що після того, як він з'їв ягоди і листя невідомої рослини, він довгий час не відчував себе втомленим. Ченці з довколишнього монастиря почули про цей феномен і після численних спроб встановили, що після наполягання у воді бобів цієї рослини, виходить напій, який допомагає їм не засипати під час багатогодинних молитов. От так все і почалося. Загалом, коли б не кози, то чи було б стільки радості у деяких навіть побачивши кавового автомата?
Отже, що ж хорошого в каві? Він тонізує і стимулює роботу всіх систем організму. Чашка кави з молоком після їжі "примушує" шлунок швидше працювати. Чорна кава без добавок підсилює ліполіз (дія на жирову клітковину) і процеси, відповідальні за виділення енергії, тобто сприяє зниженню ваги. Помірному споживанню кави (не більше 4 чайних чашок в день) запобігає розвиток цукрового діабету, інсульту, а також вікових хвороб - старечого недоумства, хвороби Паркінсона. Каву піднімає знижений тиск, допомагає при головному болі, володіє судинорозширювальною властивістю. Кава - антиоксидант, він містить їх разом з чаєм, какао і червоним вином. Причому вміст антиоксидантів в каві в чотири рази більше, ніж в чаї.
Крім кофеїну, до складу кавового зерна входять калій, кальцій, натрій, залізо, сіра, фосфор, азот, магній, хлор, а також вісім вітамінів групи. У і цінні для здоров'я органічні амінокислоти - лимонна, оцтова, кавова, хлорогенова і хінна.
Кава не шкідлива для здоров'я! Не існує підтверджених наукових даних про негативний вплив кави на здоров'ї. Кава - один з самих вивчених продуктів в світі, опубліковані результати тисяч досліджень, що ясно говорять про те, що кава абсолютно нешкідлива. А ось його позитивний ефект можна визнавати доведеним. Каву підбадьорює і покращує увага. Безліч досліджень доводять позитивний вплив кави на увагу і бадьорість, що в свою чергу підвищує якість роботи. Кофеїн позитивно впливає на настрій людини, що підтверджене наукою.
Ну, а що ж поганої у вживанні кави? Більше 4 чашок кави (як розчинного, так і свіжозвареного) в день можуть стати причиною розвитку серцево-судинних захворювань. Лікарі припускають, що кофеїн піднімає загальний рівень холестерину (при надлишку ця речовина осідає на стінках артерій і звужує судини). Кави під час стресу, втоми і куріння підсилює їх і без того шкідливий вплив на здоров'ї. Із-за значного змісту кофеїну надає збудливу дію на центральну нервову систему. Коли необхідно здригнутися - це "плюс", а коли потрібно заспокоїтися - "мінус". Каві не слід пити під час прийому ліків -- ефект може опинитися зворотний лікувальному.
Але все одно, не дивлячись на всі ці наукові дослідження, кожен з нас сам для себе вирішує пити йому каву чи ні, любити його чи ні.