Не можна сказати, що в Мукачеві критична ситуація з чисельністю безпритульних тварин. За кошти Віктора Балоги (як стверджують наближені особи) збудований притулок, що знаходиться на території міського сміттєзвалища. Цей факт активно використовувався під час передвиборчої кампанії, і не тільки в Мукачеві. Але, очевидно, що ні міський голова Золтан Лендєл, ні, тим паче, сам Віктор Балога, не знають, що для багатьох «чотирилапих» притулок став «камерою смертників».
Щодватижні, за різною інформацією, в Мукачеві комунальники відловлюють біля 20-50 тварин. Притулок розрахований на 70 особин, а на момент нашого спілкування з міським головою їх було 26. Куди ж діваються решта тварин? Важко повірити, що їх розбирають нові господарі. Тим більше, що часто тварини потраплять до притулку хворими або скаліченими.
СОБАК Б’ЮТЬ ПАЛКАМИ НА ОЧАХ У ДІТЕЙ
Як стверджують очевидці вилову тварин, собак калічать ще по дорозі до притулку.
Лідія Сабо, пенсіонер: «Я уже три раза была свидетелем ловли собак в Новом пассаже коммунальной службой. Обычно это происходит около 9 часов утра, когда много людей идет на базар, а дети – в школу. Собак ловят в конце улицы, и волокут их через весь пассаж к драмтеатру, где ждет машина. Если собака сопротивляется, ее бьют палками. На это смотрят дети, беременная женщина на моих глазах схватилась за живот. Неужели нельзя это делать более цивилизованно – словить собаку в какой-то ящик, чтобы дети не видели?!»
Ірина Волошина, підприємець: «У меня под окном оставляют машину, когда приезжают ловить собак, поэтому я неоднократно видела, как их бьют, когда тянут, и даже в клетке, чтобы сидели тихо. Однажды пришлось спасать соседского пуделя, которого ловцы поймали прямо в подъезде. Еще меня удивляет место, выбранное для приюта для бездомных собак – мусорная свалка. Если туда попадет породистый, домашний питомец – она же точно заболеет, у нее не тот иммунитет».
МІСЬКИЙ ГОЛОВА: «У НАС НЕМАЄ СВЯЩЕНИХ ТВАРИН»
Після зустрічі з міським головою Мукачева Золтаном Лендєлом склалося враження, ніби міська влада переконана, що собак виловлюють, лікують, і… роздають людям. Жодного слова про евтаназію…
– Золтане Золтановичу, в сюжеті "М-Студіо" ви пообіцяли, що безпритульних тварин у місті не буде. У чому ця "війна" полягатиме – виловити та винищити?
– Категорично - ні! Боротися треба не з собаками, а з недбальством господарів. Взяв песика погратися, а потім викинув на вулицю, бо набридла дитині. "Ми відповідаємо за тих, кого ми приручили", - так казав Антуан де Сент-Екзюпері. На жаль, люди забувають про це, і маємо нелюдське ставлення до тварин.
Проблема в тому, що бездомні собаки не повинні вештатись містом. Є, звичайно, релігії, які сприймають це, як норму. Я маю на увазі Індію з її священими коровами, та країни Азії, де макака може вам скочити на спину, але її чіпати не можна. У нас немає священих тварин, і вони не повинні бродити вулицями.
У мене на прийомі був єпископ (з етичних міркувань не буду називати його ім’я), якого покусала собака, він навіть показував мені рани. Також був випадок біля автостоянки "Щодня", який я бачив на власні очі. Маленька дівчинка з портфелем, очевидно, учениця молодших класів, стояла зблідла перед зграєю псів, і як тільки намагалася ворухнутися, вони кидались на неї. Я втрутився, ледве її заспокоїв. Чомусь собаки також дуже агресивно ставляться до бомжів, які практично не можуть спокійно пройти біля них.
Усі ці випадки спонукали мене до активних дій. Ми вирішуємо проблему цивілізованим способом. У нас нещодавно відкрився притулок для тварин. Є відповідна служба, яка виловлює собак і привозить туди. Притулок розрахований на 70 собак, а на даний момент, як повідомив мій заступник Ігор Запотічний, там знаходиться 26 "безхатченків". Звичайно, умови там не домашні, але є клітка, є сухий корм – що ще їм треба? Існує також проблема, що усі собаки переважно потрапляють туди хворими. Для цього двічі на тиждень їх відвідує ветеринарний лікар.
– І що далі? Через деякий час притулок буде переповнений...
– А далі – беріть їх додому. Будемо співпрацювати з вами – зі ЗМІ, пропонувати людям забирати їх до себе. Є люди, які хочуть турбуватись про собак. Бажано, щоб це було індивідуальне помешкання з двором. Тому що для мешканців багатоповерхівок це може створювати певні незручності. На жаль, у нас ще немає відповідного законодавства, як у Європі, де вигуляв тварину - прибери за собою. Вчора дивився передачу з Малаховим про жінку, яка тримала в квартирі 8 псів та 5 кішок. Сусіди підняли шум через неприємний запах у під’їзді, що діставався їх осель. На передачі були депутати Госдуми, які навіть пропонували прийняти законопроект щодо таких випадків, аж до заборони утримання тварин в квартирах.
Ми будемо вивчати досвід інших міст, спілкуватися з громадськими організаціями - захисниками тварин. У Львові, наприклад, собак ловлять, стерилізують, і випускають. Ця операція коштує 500 гривень. Але чи є гарантія, що ця собака й надалі не буде створювати проблеми для мешканців міста?
– В Мукачеві є визначене виконкомом місце для захоронення тварин?
– Наскільки мені відомо, так, воно знаходиться на території сміттєзвалища.
– Ви тримаєте домашніх тварин?
– Ні, не тримаю. Ми з жінкою живемо удвох і працюємо, тому не маємо часу наглядати за тваринами.
ЗАХИСНИКИ ТВАРИН СЛІДКУВАТИМУТЬ, ЩОБ УСЕ РОБИЛОСЬ ЦИВІЛІЗОВАНО
Після нашої розмови Золтан Золтанович передзвонив і повідомив, що зустрівся з представниками благодійного фонду «Лакі», що займається допомогою собакам у притулку, і домовився про співпрацю у вирішенні проблеми безпритульних тварин.
Ми також зв’язались з Ермілою Кость, засновником БФ «Лакі», яка познайомила нас з новоствореним фондом та розповіла своє бачення проблеми та її вирішення:
– Чому ви вирішили присвятити життя порятунку безпритульних тварин?
– Скажімо, не життя, а значну частину свого часу. Хтось має цим займатись, так вийшло, що я взяла на себе цю роботу. Як можна бути байдужим до будь-якої біди. Наш фонд не планує зациклюватись тільки на тваринах, захист безпритульних тварин – це перший етап, проба пера…
– Звідки походить назва благодійного фонду – "Лакі"?
– Лакі – щасливчик, як кажуть, як корабель назвеш, так він і попливе.
– Наскільки нам відомо, ви вже давно годуєте собак у притулку своїм коштом. Але ж міська влада стверджує, що вони отримують сухий корм?
– Не можу ні підтвердити, ні заперечити слів міської влади. Я не бачила, щоб хтось їх годував, окрім мене та інших співчуваючих.
– У якому стані тварини в притулку? Вони отримують ветеринарну допомогу?
– В жахливому, але ми досягли певного прогресу. Міський голова Золтан Лендєл пообіцяв нам всіляку допомогу і взяв цю проблему під особистий контроль. В цьому питанні ми з місцевою владою маємо спільний інтерес. Владі потрібно прибрати безпритульних тварин з вулиць, а ми прослідкуємо, щоб це було зроблено цивілізовано з використанням досвіду європейських країн.
– Ви стверджували, що бачили наслідки жорстоко поводження з тваринами. У чому вони проявляються?
– А хто не бачив, як відловлюють собак? Мабуть, кожен хоч раз бачив це звірство. Після таких дій тварини калічаться й страждають. Кому потрібні скалічені тварини? Що з ними потім робити? Ніхто ж не прийме на обійстя скалічену тваринку. А що говорити про виховний аспект таких екзекуцій, коли свідками стають діти? До мене телефонують мешканці міста з жахливими розповідями про події, свідками яких стали вони та їхні діти. Нещодавно мешканці багатоповерхівок по вул. Росвигівській стали невільними свідками жорстокого знущання над безпритульними тваринами, яке вчиняли гицарі, й це непоодинокий випадок.
Одна з головних наших задач – це повне припинення відлову тварин такими методами. Є набагато гуманніші можливості відлову. Я впевнена, що ми домовимось з міською владою щодо цієї проблеми.
– Чи допомагає вам хтось у цій нелегкій справі?
– Наш фонд досить молодий, але ми вже маємо багато прихильників. Люди допомагають в годуванні та доглядом, а також пошуком нових господарів для безпритульних тварин. Ця допомога вкрай необхідна. Маю надію, що у нас з’явився ще один помічник – це місцева влада. Наразі проводяться спільні засідання ініціативної групи фонду з міським головою.
– Як наші читачі можуть допомогти вашому благодійному фонду?
– На превеликий жаль, мушу констатувати факт, що окрім волонтерської допомоги нам вкрай необхідні кошти. Ми намагаємось організувати роботу по лікуванню та стерилізації тварин, щоб зменшити популяцію безпритульних тварин в місті, що, в свою чергу, зменшить негативні наслідки співіснування городян та безпритульних тварин. Також нам потрібні бажаючі прихистити в себе на подвір’ї песика. Як вказує практика, безпритульні собаки після одомашнення стають дуже відданими охоронцями подвір’я.
У процесі підготовки статті до друку ми поспілкувалися з багатьма людьми, які мають відношення до цієї проблеми, але ми не в змозі розмістити таку кількість інформації в рамках одного матеріалу. Тому чекайте на продовження. Також звертаємось до читачів, які були чи стануть свідками жорстокої поводження з тваринами – робіть фотографії на мобільний телефон та надсилайте на електронну адресу автора матеріалу: rm75@bk.ru, або дзвоніть на номер 050-214-50-59. А якщо ви хочете допомогти Благодійному фонду – звертайтесь до Ерміли Кость за телефоном: 095-577-23-03.