У Києві пройшов семінар «Природа та принципи лобізму» для помічників народних депутатів України. Представник «Програми сприяння парламенту ІІ» Денис Базилевич, який завдяки Програмі імені Фулбрайта упродовж року працював помічником американського конгресмена Тіма Уолца, поділився набутим досвідом з українськими колегами.
Інститут лобізму є традиційним для Сполучених Штатів Америки, Канади, Великої Британії, Німеччини, Франції, Польщі та багатьох інших держав, але є новим для України. Лобісти покликані забезпечувати взаємодію громадян, господарських структур та громадських організацій із законодавчою владою.
У Сполучених Штатах – це легальний, чітко регламентований бізнес, у якому зайнято багато високопрофесійних людей, у тому числі колишніх конгресменів. Право займатись лобізмом американським громадянам гарантує перша поправка до Конституції США.
Для прикладу, зарплата конгресмена – приблизно 14 тисяч доларів на місяць. У той самий час гонорар лобіста лише за одну успішно реалізовану справу може складати цифру з багатьма нулями. Закон забороняє конгресменам користуватися будь-якими благами, які могли б запропонувати їм лобісти, наприклад, чартерними авіаперельотами чи навіть запрошенням на обід. Не можна брати й подарунки, хай і вартістю до 50 доларів. Дозволено лише отримувати кошти для проведення майбутньої виборчої кампанії. Причому, про кожен витрачений цент необхідно звітувати. Втім, такі обмеження не відлякують американських народних обранців. Репутація — понад усе. А вже потім, після закінчення роботи у парламенті, можна й про кишеню подумати, ставши офіційним лобістом.
Історія світового лобізму сповнена цікавих випадків. Зокрема, найнятий Російською імперією лобіст зумів колись переконати уряд США купити у Росії Аляску.
В Україні проект закону про лобізм вже розроблено фахівцями і в цілому схвалено кабінетом міністрів. Надалі справа за Верховною Радою. Для боротьби з корупцією та цивілізованого забезпечення прав громадян потрібність інституту лобізму не викликає сумнівів.