Проект нової редакції Закону України «Про вищу освіту» потребує доопрацювання та всебічного врахування інтересів студентства. Про це зазначили у Секретаріаті Всеукраїнської студентської ради при Міністерстві освіти і науки України.
Як стверджують в організації, проект, розроблений Міністерством освіти і науки, містить низку принципових новацій. Проте деякі з них звужують права студентів та студентського самоврядування.
«Стаття 24 п. 4 наголошує: "У вищих навчальних закладах державної і комунальної форм власності кількість студентів денної форми навчання, прийнятих на перший курс за державним замовленням, повинна становити не менше ніж 50 відсотків від загальної кількості студентів, прийнятих на навчання на перший курс." Звідси випливає, що держзамовлення буде зменшено ( в чинній редакції - 51%). Але головне тут те, що рівень держзамовлення стосується лише денної форми навчання, хоча в чинній редакції - для студентів, прийнятих на перший курс, тобто включає і заочників», - наголосив член Секретаріату ВСР з питань соціального захисту студентів Денис Ман.
Він також відзначив, що новим законом передбачені зміни і для органів студентського самоврядування. «Норма про фінансування ОСС із спеціального фонду ВНЗ у розмірі 0,5% відсутня. Натомість прописано, що фінансовою основою студентського самоврядування є кошти вищого навчального закладу, визначені відповідно до кошторису доходів та видатків. Тобто ОСС ризикують залишитися без фінансування, якщо адміністрація вишу "не має коштів" або не співпрацює належним чином зі студентським самоврядуванням», - переконаний Денис Ман.
Важкими, за його словами, є умови для студентів контрактної форми навчання. «Для тих, хто платить за навчання частинками, може виявитися сюрпризом щорічно нова ціна за навчання, адже проектом передбачено, що розмір плати у такому випадку на кожному навчальному курсі перераховується на початок кожного навчального року з урахуванням офіційно визначеного рівня інфляції за попередній календарний рік."
Також новою редакцією закону передбачається можливість здобуття другої вищої освіти за рахунок держзамовлення; для студентів-іноземців, які постійно проживають на території України, надається право навчатися за кошти держбюджету; "зникає" освітньо-кваліфікаційний рівень "спеціаліст"; вищі навчальні заклади будуть наступні: університет, академія, коледж, професійний коледж (реформуються технікуми); зникне поділ за акредитаціями (І-ІV); до вищих навчальних закладів можуть повернути військові кафедри; до прав осіб, що навчаються, додаються право на забезпечення гуртожитком відповідно до законодавства України, на відрядження та на оскарження дій вищого навчального закладу; уточнюється право на пільговий проїзд у пасажирському транспорті.
«Цей проект Закону містить багато реформ, які дійсно необхідні студентам та вищій освіті, однак деякі статті можуть звести нанівець всю користь цього документу», - підсумовує Денис Ман.
У Секретаріаті ВСР висловили сподівання, що Міністерство освіти і науки, профільний комітет Верховної Ради та студентська й освітня громадськість доопрацюють текст закону, аби він дійсно став нової сходинкою до прогресу у вищій освіті.
Прес-служба ВСР