Паління тютюну виникло ще в глибокій старовині. Так, в Єгипті при розкопках могил фараонів, що відносяться до XXІ, - XVІІІ cт. до н.е., були знайдені глиняні курильні трубки. У стародавній китайській літературі можна знайти свідоцтво про паління тютюну. Проте більшість людей довгий час нічого не знали про тютюн і чудово обходилися без нього.
Широке розповсюдження паління почалося після відкриття Колумбом Америки в 1492 р. Перші спроби паління визивали у моряків сильний кашель, сльози, запаморочення, у деяких пропадав сон і апетит. Проте поступово вони звикали до тютюну. Звичка палити укорінялася.
Паління почало швидко розповсюджуватися в Європі після других відвідин Колумбом Америки в 1496 р. Мода нюхати тютюн швидко розповсюджувалися і в інших європейських країнах. Перший час паління переслідувалося і курців жорстко карали. У Англії вони піддавалися суворим покаранням аж до страти, голови з трубкою в роті виставлялися на площах. У Персії відрізували губи і ніс. У Туреччині злісних курців садили на кол. У Росії під час царювання Михайла Романова курців піддавали тілесним покаранням - паличним ударам по підошвах, при повторному палінні відрізували ніс.
Шкідливі звички заразливі. У Європі гоніння на курців поступово припинилося, почало розвиватися виробництво тютюну, оскільки торгівля їм приносила хороший дохід. У Росії паління отримувало розповсюдження в період царювання Петра Великого. Сам він став заядним курцем.
Поширеність куріння тютюну і її причини.
Звичка палити охопила сьогодні значну частину населення земної кулі. За останні роки в розвинених країнах продаж тютюнових виробів збільшився на 40%. У більшості країн Європи близько 50% дорослих чоловіків щодня випалюють по 15-20 сигарет.
Число тих, що палять особливо серед молоді збільшується з кожним роком. Під впливом реклами , найбільшим попитом користуються імпортні сигарети, особливе виробництво США.
Паління все більше і більше передається від одного покоління до іншого. Воно, як звичка, увійшло до побуту багатьох людей, ставши міцною життєвою потребою. Це не тільки умовний рефлекс, але і дуже складне психосоціальне явище.
ЗГУБНИЙ ВПЛИВ ПАЛІННЯ ТЮТЮНУ НА ЗДОРОВ'Ї ЛЮДИНИ.
( коротко)
Вплив паління на нервову систему
Наша нервова система управляє роботою всіх органів і систем, забезпечує функціональну єдність організму людини і взаємодію його з навколишнім середовищем. Мозок звикає до нікотинових “подачок” і починає вимагати їх, інакше з'являється неспокій, дратівливість. Курець тішить себе ілюзією, що паління заспокоює. Нікотин, є не тільки тонізуючим чинником, але і засобом, що зменшує дратівливість. Проте його дія дуже швидко кінчається, а причина роздратування не зникла, і людина знов і знов тягнеться до сигарети. Основною функцією нервової системи є рефлекторна(рефлекс-віддзеркалення). Таким чином, придбаний умовний рефлекс спонукає людину палити, а куріння у свою чергу підтримує і укріплює цей рефлекс.
Вплив тютюну на серцево-судинну систему.
Серцево-судинні захворювання - одна з важливих проблем, якою займається сучасна медична наука. У розвитку хвороб серцево-судинної системи зовсім не маловажну і далеко нешкідливу роль грає паління. Нікотин викликає спазм судин, який продовжується 30-40 хвилин після припинення паління. Викурюючи кожні 30-40 хвилин нову сигарету, курець весь час тримає судини в стані спазму. Нікотин підсилює роботу серця. За добу серце курця робить біля 10-15тісяч зайвих скорочень. Нікотин також надає підвищення артеріального тиску. Завдаючи великої шкоди серцю і судинам, паління є причиною розвитку багатьох захворювань. Паління в значній мірі сприяє розвитку інфаркту міокарду.
Вплив тютюну на органи дихання.
Через органи дихання в організм поступають шкідливі компоненти тютюнового диму . В димі є аміак , який викликає роздратування слизистих оболонок порожнини рота, носа, гортані, трахеї і бронхів.
Типова прикмета курця - кашель з виділенням слизу темного кольору від частинок тютюнового диму, що особливо мучить вранці. Кашель викликає емфізему легенів. Паління сприяє розвитку туберкульозу легенів. У молодої людини, що викурює пачку сигарет в день, дихання приблизно таке ж, як у людини старше за нього на 20 років, але некурящого.
Вплив тютюну на органи травлення.
Тютюновий дим має високу температуру, потрапляючи в порожнину рота, починає свою руйнівну роботу. З рота курця неприємно пахне, язик обкладений сірим нальотом (один з показників неправильної діяльності шлунково-кишкового тракту). Під впливом нікотину і частинок тютюнового диму жовтіють і псуються зуби. Нікотин порушує процес виділення шлункового соку і кислотності. Все це приводить до розвитку виразкової хвороби. Чутливий до нікотину і кишечник. Паління підсилює його перистальтику(скорочення). Особливо хочу відзначити вплив тютюну на печінку, збільшення печінки в розмірах.
Паління порушує засвоєння вітаміну А, вітамінів групи В, зменшує вмістимість вітаміну С.
Вплив тютюну на органи чуття і ендокринну систему.
Чоловік сприймає всю різноманітність світу завдяки органам чуття.
Нікотин впливає на сітчатку очей. При курінні звужуються судини, змінюється сітчатка очей, що веде до дегенерації її до чутливості до світлових подразників.
Шкідливо діє нікотин і на орган слуху. У більшості курців гострота слуху знижена. Нікотин негативно впливає і на ендокринні залози(залози внутрішньої секреції, що виробляють гормони, що впливають на обмін речовин в організмі). Встановлено, що тютюновий дим згубно впливає на діяльність статевих залоз. Наукою також доведено, що паління тютюну може служити причиною безпліддя. Таким чином, паління тютюну може порушити інтимне життя, викликати глибоку особисту трагедію.
Паління і рак.
Рак називают хворобоюXХІ ст. І саме більше випадків захворювання на рак саме від паління сигарет. Кожній мешканець країни повинен знати, що відмова від паління, вживання алкоголю ставить надійний заслін на шляху багатьох злоякісних пухлин.
Паління і жіночий організм .
В даний час особливо захоплюються палінням дівчата, жінки, молоді мами і вони більш сильніше страждають від цієї пристрасті із-за ніжнішої структури свого організму.
Природою і Богом жінці дано високе покликання - бути мамою. Діти повинні бути здоровими, оскільки саме їм належить будувати, творити, забезпечувати подальший процес суспільства.
Вплив паління на організм дітей.
Батьки, що палять, в першу чергу завдають шкоди своїй дитині. Під впливом тютюнового диму дитина стає пасивним курцем. Особливо шкідливо тютюновий дим діє на здоров'я грудних дітей. Діти, що живуть в накурених приміщеннях, частіше і більше страждають захворюваннями органів дихання, травлення, шлунково-кишкового тракту, серцево-судинних захворювань.
Страждають і ті, що оточують.
Тютюновий дим не тільки вдихається курцем, але і потрапляє в навколишнє повітря. ВОЗ наводить дані, що свідчать про те, що в приміщенні, де палять, забрудненість повітря збільшується в 6-8 разів.
Тютюновий дим від сигарети, що горить, містить відносно більше шкідливих хімічних речовин, чим дим, що видихається курцем, оскільки останній вже відфільтрований організмом. Пасивне куріння украй шкідливо для людей з хронічними захворюваннями легенів і серця.
Захворюваність і смертність тих, що палять.
Кажучи про захворюваність і смертність,від паління, мається на увазі ефект тривалої негативної дії тютюну, що накопичується в організм людини. Навіть декілька коротких періодів інтенсивного паління можуть привести до значних змін в організмі.
Алкоголь і паління.
До шкідливих звичок, окрім паління, відноситься ще згубніша - споживання алкоголю. Алкоголь і паління, взаємодіючи, руйнують здоров'я людини. Алкоголь і паління - пороки, від яких не просто позбавитися, але дуже легко придбати.
Можливо, щось з прочитаного в цій статті покажеться перебільшенням. Повірте, я намагався коротко довести до свідомості людину, наскільки згубний вплив сигарети, тютюну. Хвороби викликані палінням, вживанням алкоголю, підкрадаються тихо, непомітно, вилікувати ж людину, повернути йому здоров'я дуже важко, а у ряді випадків, на жаль, неможливо.
Найкраще - не починати палити! Але якщо палите, киньте! Покличте на допомогу свою силу волі. Не відкладайте на завтра те, що можна зробити сьогодні. Цим ви запобіжите багато бід. Здоров'я треба берегти, а не розчиняти його в тютюновому димі.