
Приплив депозитів у банківську систему веде до зростання збитковості фінансових установ, які зобов'язані виплачувати вкладникам відсотки, не маючи можливості скеровувати гроші на кредитування, повідомляють Экономические известия.
У вересні порятунком банкірів від надлишку ліквідності будуть ПДВ-облігації, але вже в жовтні фінансове лобі спробує добитися легкої девальвації гривні, щоб перенаправити кошти вкладників на купівлю валюти.
За підсумками серпня 2010 гривневих депозитів у банках було всього на 9,5 млрд. грн. менше, ніж у 2008 р. - на початку фінансової кризи. За обсягом валютних вкладів банки також поки не досягли докризового показника - вкладам у доларовому еквіваленті не вистачає $ 0,8 млрд., щоб досягти докризового рівня.
Незважаючи на загальний позитив, ця тенденція чітко характеризує процеси, що відбуваються сьогодні в економіці України. Незважаючи на подолання кризи всіма світовими економіками, українські виробники поки що не змогли повернутися до нормальної роботи. Тоді як соціально орієнтований і популістський курс двох урядів привів до значного збільшення обсягів коштів у кишенях громадян країни.
У поточних умовах нові депозити, які в банки несуть у першу чергу громадяни, є справжнім покаранням для фінансових установ. У розпорядженні банківської системи на сьогодні - близько 10 млрд. грн. (залишки на коррахунках за вирахуванням резервів) зайвих грошей.
Не маючи можливості вкладати залучені кошти в економіку, банкіри змушені постійно зазнавати процентних витрат, оплачуючи вкладникам відсотки за вкладами.
За підсумками восьми місяців поточного року банківська система вже зазнала збитків на 8,5 млрд. грн., левова частка яких сформована не за рахунок резервів під проблемні кредити (ці резерви переважно було сформовано за підсумками 2008-2009 рр..), а за рахунок негативної операційної рентабельності.
Індикатором поганого фінансового стану банківської системи є співвідношення CIR (Cost/Income Ratio) - співвідношення операційних витрат банку до операційних доходів. Для вітчизняної банківської системи цей показник становить близько 69%, хоча прийнятним у банківській практиці вважається рівень до 50%.
У вересні порятунком банкірів від надлишку ліквідності будуть ПДВ-облігації, емісію яких завершив уряд. Позбавлені живих грошей підприємства-експортери будуть змушені скоріше позбуватися від паперів, продаючи їх банкам. Але це лише відстрочка вирішення проблеми надлишкової ліквідності, яка прибуває в банки зі швидкістю близько 5-6 млрд. грн. на місяць.
Тому цілком можливо, що вже в жовтні фінансове лобі спробує домогтися легкої девальвації гривні - на 1-2%, щоб перенаправити кошти вкладників з банків на купівлю валюти.
Легка девальвація, до речі, вигідна і Нацбанку, для якого новий етап скупки населенням валюти - спосіб уповільнити інфляційні процеси в країні.