
Щороку після збирання врожаю аграрії спалюють стерню, що в результаті призводить до втрати гумусу, зменшення біологічної активності ґрунту, посилення вітрової та водної ерозії. Також при згорянні 1 т рослинних решток у повітря вивільняється близько 9 кг мікрочастинок диму які негативно впливають на здоров’я людей.
Але є альтернатива – застосування деструкторів стерні. Деструктори стерні – це спеціально створені науковцями препарати, які здатні пришвидшувати розкладання рослинних решток, що залишилися після збирання врожаю не завдаючи при цьому шкоди навколишньому середовищу і людям.
На сьогоднішній день ринок України пропонує велике різноманіття деструкторів стерні, що мають різноманітний склад: активізуючі добавки (мікро- та макродобрива, гумати тощо), ферменти (целюлаза та інші), монокомпонентні препарати до складу яких входять мікроорганізми, комплексні препарати, в складі яких є ферменти і мікроорганізми різних видів. Препарати на основі активізуючих добавок та ферментів мають низький коефіцієнт розкладання та властивість стимулювати розвиток як корисних так і патогенних мікроорганізмів. Препарати до складу яких входить один вид мікроорганізмів має вузький спектр дії та низьку вірогідність приживання на пожнивних рештках. Комплексні біодеструктори мають пролонговану дію, стійкіші до негативних умов навколишнього середовища, забезпечують швидке кероване розкладання решток та пригнічують розвиток патогенів які потрапляють у ґрунт з поживними рештками
Застосування біодеструкторів дозволяє повернути в ґрунт поживні речовини, що накопичуються у рослинних рештках, після розкладання органічних решток. Мікроорганізми, які входять до складу деструкторів здатні стримувати розвиток патогенної мікрофлори, що зберігається на рослинних рештках та в ґрунті. При внесенні деструктора ґрунтова екосистема збагачується корисними мікроорганізмами, що прискорюють збільшення шару гумусу, сповільнюючи цим деградації ґрунтів. Також деструктори мають здатність покращувати такі характеристики ґрунту як вологоємність, повітропроникність та рихлість.
Компанія «БТУ-Центр» - український виробник мікробних і ферментних препаратів для сільського господарства, яка вже 20 років проводить наукові дослідження і розробляє ефективні рішення в області біологічного захисту, живлення рослин та технологій оздоровлення ґрунтів. Кожен біопрепарат - це ретельно відібрані штами мікроорганізмів з власного музею компанії фахівцями з більш ніж 30-річним досвідом роботи. На базі підприємства діє власне виробництво і сучасні атестовані лабораторії.
Вченими Компанії «БТУ-Центр» був створений комплексний мікробіологічний препарат Екостерн, який забезпечує ефективне розкладання рослинних залишків, зменшує кількість фітопатогенів в грунті, підвищує доступність поживних елементів для рослин, а також покращує структуру ґрунту.
До складу біологічного деструктора Екостерн входять живі клітини бактерій Bacillus subtilis, Azotobacter, Enterobacter, Enterococcus і гриби Trichoderma lignorum, Trichoderma viride, загальне число життєздатних клітин 2,5 ? 109 КУО / см3.
Норми витрати біологічного деструктора Екостерн складають 1,0-2,0 л / га в залежності від культури і кількості рослинних залишків. Краще розкладаються рівномірно розкидані на поверхні ґрунту та добре подрібненні рослинні рештки.
При застосуванні препарату в інтегрованому землеробстві рекомендується додавати в бакову суміш азотовмісні водорозчинні добрива в нормі N 5-15. В органічному землеробстві рекомендовано в бакову суміш до Екостерну додавати комплексне добриво на основі гумінових та фульвових кислот Гуміфренд 0,5 - 1,0 л / га.
Мікроорганізми, що входить до складу препарату, при несприятливих погодних умовах здатні тривалий час зберігати свою життєдіяльність завдяки здатності утворювати спори. При настанні сприятливих умов (достатня вологість, оптимальний температурний режим) мікроорганізми оживають і процес біодеструкції відновлюється.