
Щодня читають 17 % опитаних українців, що удвічі більше, ніж у 2020 році.
Як свідчать результати дослідження того, як читають українці у 2023 році під час повномасштабної війни. Його провела дослідницька агенція Info Sapiens на замовлення Українського інституту книги.
Хоча частка тих, хто читає щодня, збільшилася, кількість людей, які не читають, майже незмінна: у 2023-му — 30 %, у 2020-му — 33 %, у 2018-му — 31 %.
Також українці й досі часто обирають читати друковані книжки, але їхня популярність зменшується (з 39 % у 2020-му до 21 % у 2023-му). Нині електронний варіант обрали аж 33 % опитаних.
Водночас лише 3 % купували електронні книжки. Аудіокнижки купували 0,5 %. Також 62 % розповіли, що зовсім не купували книг цьогоріч.
Серед причин, які не дозволяють це робити: відсутність потреби, оскільки або в людей є велика кількість непрочитаного вдома, немає потреби чи сильного бажання, або ж в родині більше ніхто не читає.
Друга найбільша причина: брак грошей. 28 % опитаних не мають коштів на книги, вважають їх дорогими або переймаються, що куплять книгу, яка їм не сподобається.
Ще 22 % заявили, що краще обрати електронний варіант, а інші 20 % — що їм бракує фізичних книгарень (згідно з дослідженням, про це найчастіше говорять мешканці сіл і маленьких містечок), або місця вдома для нових книжок. 1 % також розповів, що просто не вміють обирати книжки.
Чому українці не купують книжок. Скриншот із відеоконференції
У людей також запитували, яку останню книжку вони прочитали. Переважає розважальна література, а найчастіше українці називали ім'я американського письменника Стівена Кінга.
Запитували також, якою мовою здебільшого читають українці. Хоча переважна більшість обирає українську (54 % у 2023 році проти 32 % у 2020-му), 10 % основною мовою читання обирають російську, а 36 % заявили, що їм все одно, якою мовою читати.
Якою мовою читають українці. Скриншот із відеоконференції
Для дослідження методом інтерв’ю опитали понад 1000 дітей і підлітків (віком від 6 до 17 років), а також понад 1000 дорослих (віком 16 років і старше).
Замовником роботи є Український інститут книги за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" і сприяння ГО "Форум видавців". Дослідження провели у серпні-вересні цього року.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!