Через різке похолодання на Закарпатті під загрозою врожай абрикосів, персиків та винограду

7908

Через морози 5°-6° нижче нуля на Закарпатті під загрозою опинилися фруктові дерева, картопля, цибуля, які вже встигли висадити аграрії, посіви зернових.

В інтерв'ю виданню «Главком» начальник відділу агрометеорології українського Гідрометцентру Тетяна Адаменко розповіла на яких культурах ще позначаються заморозки.  

"Найбільше – на сходах ранніх овочевих культур, які дуже вразливі до таких знижень температур. Позначаються на всьому, що квітне і утворює зав’язь. Це абрикоси, ... інші плодові, які у деяких районах дуже рано почали квітнути. Тут урожай однозначно буде втрачений, якщо не було застосовано якихось засобів щодо зменшення негативного впливу від цих заморозків", - каже Тетяна Адаменко.

Наразі майбутній врожай залежить від того, якої інтенсивності був заморозок, від тривалості його дії. Якщо було зниження до 0 градусів, і це тривало дві-три години – тоді це мінімальні пошкодження. Але якщо зниження температури відбувалося шість годин поспіль, коли температура була -5 градусів, то загинуло практично усе те, що вже утворювало зав'язь.

"Також багато чого залежить від морозостійкості культури, від інтенсивності морозу. На жаль, абрикос, у зв'язку з глобальним потеплінням, стає у нас екзотичною культурою", - каже фахівець.

Проблеми можуть виникнути і з врожаєм винограду, адже на півдні країни він вже сформував бруньки.

"Виноград сформував бруньки, на півдні країни у винограду вже квітки з’явилися, то він може загинути при температурі від 0 до -1 градуса за Цельсієм. Зокрема, на Одещині вже було -2 градуси. Справа в тому, що це – інерційні процеси. Для того, щоб оцінити розмір лиха, потрібно, аби пройшов певний час. На жаль, шкідлива дія може проявитися не на третій день від заморозку, а на сьомий або десятий", - каже Адаменко.

Натомість у найбільшому виноробному підприємстві Закарпаття «Шато Чизай» налаштовані більш оптимістично.

Закарпатські виноградарі помітили, що лоза "плаче", і це гарний знак: виноград прокинувся після зими. Цей природний процес не шкодить рослині, а виноградарю може дещо підказати. Так, якщо лоза плаче рясно, це каже – коріння глибоке та розгалужене і кущ дістає вдосталь води.

Як пояснює директор з виноградарства Геннадій Вачиля, погано коли "плач" лози надто інтенсивний, це значить, що виноград був не підготовлений до весни: вчасно не виконана або ж неправильна обрізка.

Чи можуть зашкодити лозі квітневі приморозки, які прогнозують? Закарпатський аграрій не бачить особливої небезпеки – за його словами похолодання, яке обіцяють на найближчі дні, не буде ані сильним, ані тривалим (морозець прийде на кілька годин). Та й бруньки винограду ще не розпустилися. Тож для теруару Закарпаття усе оптимістично.

За прогнозами закарпатських метеорологів з 8 на 9 квітня температура повітря вночі складатиме 2-7° морозу, а вдень підніметься до 5-10° тепла.

На наступні дві доби температура повітря вночі від 2° тепла до мінус 3° морозу, вдень 3-8° тепла. У п'ятницю 11 квітня температура повітря вночі 1-6° морозу, вдень 4-9° тепла.

У суботу та неділю вдень буде вже від 10 до 18 тепла, але вночі все ще можливі заморозки до мінус 2 у деяких районах Закарпаття.

Коментарі

Читайте також