
Природні розбіжності між сильною та слабкою статями. Як порозумітись?..
Працівники пологових будинків зауважили, що дівчата утричі довше за хлопців можуть дивитись очі в очі. Вже з перших хвилин життя дівчата намагаються вгледітись у світ людських емоцій. А чоловіків від народження захоплюють об’єкти і форми, при цьому вони повинні хаотично рухатись і обов’язково з чогось складатись. Чоловіки сприймають світ більш логічно, жінки – емоційніше. Хіба у вас ніколи не було проблем у розумінні і сприйнятті однієї і тієї ж ситуації з представником протилежної статі? Дівчата звинувачують хлопців у нерозумінні, а хлопці справді іноді не можуть зрозуміти, чого саме від них хочуть. А без розуміння навіть сльози і вмовляння не допомагають. До речі, було встановлено, що навіть жіночі сльози мають інший хімічний склад, на відміну від чоловічих. Тому вони легко течуть лише у жінок, а чоловічі сльози недаремно називають «скупими» – лише у деяких, серйозних випадках, у моменти найсильнішого емоційного навантаження чоловіки дозволяють собі плакати.
Є одна річ, у якій великий досвід мають як чоловіки, так і жінки. Обман. Тут неприємно бути як головним персонажем, так і «жертвою», але це такий момент у житті, який доводиться пережити кожному. Тут жінки і чоловіки також поводяться і сприймають все по-різному. Жіноча брехня зазвичай страждає через відсутність логіки, раціональний і аналітичний розум чоловіка може все зрозуміти одразу. Чоловіча брехня більше схожа на правду, і причинно-наслідкові зв’язки на своїх місцях, але легендарна жіноча інтуїція аналізує деталі, на які чоловіки не звертають уваги. Жінкам властиво вловлювати найнезначніші зміни в інтонації, погляді, жестах. Для чоловіків важливо – що кажуть, а для жінок – як це роблять. Дівчатам може здатись це образливим, але психологи і науковці довели – чоловіки слухають «в одне вухо», в процесі сприйняття аудіоінформації у чоловіків активізується одна півкуля мозку, тоді як у жінок – дві. Це не означає, що чоловіки недочувають, просто слухають і чують вони лише те, що вважають важливим і потрібним.
А от чим можуть пишатися чоловіки (що вони одразу і роблять, дізнавшись таку інформацію), тим, що жіночий мозок менший від чоловічого на 100 грамів, але не треба робити передчасних висновків. Вчений П. Брок ввійшов в історію тим, що винайшов у корі головного мозку так звану «мовну зону», і виявилось, що у жінок вона більш розвинена, ніж у чоловіків, і якщо у чоловіків вона лише в одній півкулі мозку, то у жінок – в обох. Жіночий мозок легший за чоловічий через те, що мозок складається не лише з двох півкуль, а й з двох систем – лімбічної (управляє фізичними, біохімічними процесами, відповідає за вроджені інстинкти, повністю керує емоційно-статевою сферою) і картикальної (відповідає за розумову діяльність, в ній розміщені центри свідомого сприйняття і аналізу). Дві системи в черепі чоловіка рівні за силою, тому часто працюють врізнобій, розумова система з її аналітичними можливостями постійно протистоїть лімбічній з її інстинктивними біологічними нахилами. Тому чоловічий мозок негармонійний. У корі головного мозку чоловіків нервових клітин у 2 млрд. більше, ніж у жінок. Так що на рівні кори жіночий мозок програє з великим відривом, а загалом, за кількістю нервових клітин – жіночий мозок перемагає.
Жінки уміють підстроюватись під ситуацію, чоловіки – виходять з неї, знаходячи нове рішення. Дискомфорт стимулює пошук. Це потрібно запам’ятати усім жінкам – чоловік і дискомфорт – речі несумісні. Отож, відштовхуючись від природних розбіжностей, можна хоча б трохи лояльніше ставитись до тих, хто поряд з вами, і намагатись все розуміти.
Щоб переконатися, чи справді чоловіки і жінки такі різні створіння, і як же знайти той компроміс, без якого ми б не змогли існувати разом, я поставила кілька запитань психологу Юлії Вишинській.
- У чому ж полягає така суттєва різниця між чоловіками і жінками?
- Скільки існує людство, стільки триває суперечка про те, хто лідер – чоловік чи жінка. Практично і проблеми у стосунках виникають лише через те, що ми справді різні. Найбільша наша помилка, як чоловіків, так і жінок, полягає у тому, що ми не хочемо сприймати «світ» одне одного. Це стається найчастіше якраз тоді, коли люди у своїх стосунках стають близькими. Ми хочемо, щоб до нас ставилися так, як ставимося ми до «неї» чи до «нього» (адже так нас вчать з дитинства), щоб нас так любили, як любимо ми «її» чи «його», нам потрібно, щоб нас розуміли саме так, як нам цього хочеться. І через те втрачаємо можливість просто сісти і спокійно висловити свої проблеми і вислухати чужі.
Головна відмінність між статями полягає у тому, що жінкам потрібно бачити, чути і відчувати, що їх слухають і люблять. Чоловіки теж потребують любові, але хочуть зовсім інших її проявів. Їм не потрібно, щоб жінки «перекроювали» їх для своєї зручності. Вони починають опиратися, а жінки ображаються на нерозуміння – з цього і випливають майже усі конфлікти.
- Коли назріває сварка, як вміло і правильно її подолати?
- Багатьом чоловікам дуже важливо довести жінці, що він абсолютно самостійний. Наприклад, якщо жінка хоче дати чоловікові пораду, то це потрібно робити дуже делікатно. Жінці може здатися, що рішення лежить «перед носом», тоді як чоловік шукатиме його зрозумілим для себе. Поради щодо простих ситуацій чоловіки можуть сприймати хворобливіше, ніж поради у серйозних справах. І, своєю чергою, чоловіки повинні пам’ятати: якщо жінка розповідає про свою проблему, це не означає, що їй потрібна порада – жінка хоче, щоб її просто вислухали, показали розуміння і підтримку. Нам варто пам’ятати, що коли реакція на допомогу не відповідає нашим очікуванням – можливо, варто змінити тактику. Якщо спробувати зрозуміти «її» чи «його», нам буде легше не ображати, а підтримувати і розуміти.
- А як перестати взагалі звертати увагу на відмінності і «жити мирно»?
- Щоб перестати звертати увагу на відмінності – мало просто любити людину. Чоловікам і жінкам варто засвоїти деякі деталі поведінки, які з часом стануть звичними та не викликатимуть дискомфорту у звичній поведінці. Для того, щоб жінка відчувала любов і впевненість, чоловік повинен навчитися слухати її. Коли вона побачить, що її слова «влітають в обидва вуха», - вона зможе абстрагуватися від своїх проблем. А жінкам варто навчитися не «пиляти» чоловіків стосовно їхньої звички усамітнюватися, не розповідати про свої справи, а тим більше - проблеми. Уваги від чоловіка варто не вимагати, а просто можна лагідно натякнути, що її не вистачає. Нам усім варто зрозуміти, що найголовніше – «почути» людину, яка біля нас. І тоді конфлікти значно зменшаться.