Проєкт е-квиток зручний для львів’ян. Він показує реальну кількість пільговиків у транспорті і, відповідно, суму компенсацій, які місто має відшкодовувати перевізникам.
Тобто громадський транспорт з е-квитком стає не тіньовим бізнесом, а прозорою послугою. Про історію запровадження е-квитка у Львові йдеться у матеріалі "Еспресо Захід".
Робочі групи щодо запровадження е-квитка
Під час підготовки до Євро-2012 у Львові відбулося чимало суттєвих змін у розвитку інфраструктури міста. Великі сподівання покладалися на е-квиток для наближення міста до європейських стандартів та виведення ринку перевезень із тіні. Пропонувалося запозичити латвійський досвід, залучити кредитні кошти ЄБРР, модернізувати транспортну систему Львова. Але депутати міської ради не погодили цю пропозицію.
Поетапні плани з 2014 року
На прохання громадськості перша робоча група у 2014 році визначила пріоритети, розробила детальну дорожню карту для е-квитка, відповідно до якої львів’яни вже з 2017 року мали б оцінити усі переваги нової системи. Але реальна діяльність групи була невдалою. Лише у серпні 2016 року почала працювати друга робоча група. Проте, крім підписання угоди з ЄБРР на кредитування, інших досягнень не було.
Тривалі тендери, нові угоди та фактичний занепад – 2018-2020 роки
Нарешті визначився зі скандалами, скаргами та судовими рішеннями переможець тендеру – чесько-український консорціум компаній Mikroelektronika. Період з 2017 по 2020 роки відзначився безперервними та безрезультатними змінами керівників транспортних підприємств та організацій.
Особистісні стосунки між Сергієм Журбенком та Андрієм Білим, блогером, бізнесменом та тіньовим куратором транспортних змін, погіршилися. Мер міста Андрій Садовий, зайнявши сторону А. Білого, звільнив С. Журбенка, начальника відділу автоматизації оплати проїзду ЛКП «Львівавтодор», який займався запровадженням е-квитка упродовж 6 років. Обличчям е-квитка став Андрій Білий, але і йому не вдалося досягти конкретних успіхів у впровадженні проєкту.
Чи очікувати запровадження е-квитка у 2023 році
Початок 2022 року був розрекламований як урочистий початок роботи е-квитка на міському громадському транспорті. Але виникли чергові проблеми: некоректна робота валідаторів, понад 100 тис. невиданих карток, від’їзд підрядників з чеської компанії з України, конфлікт з ІТ-компанією, яка займалася хмарною інфраструктурою е-квитка, суперечки між підрядниками та замовниками.
Досі невідомо, чи стане вирішальним 2023 рік для повноцінної роботи е-квитка. Наразі готовність системи становить 80%. Але, як стверджують підрядники, з боку Львівавтодору наявне бажання не завершити роботу, а знаходити все нові й нові проблеми, встромляти палки у колеса.
За словами економічного експерта Віктора Гальчинського, необхідна політична воля міської влади для завершення соціально важливого проєкту.