Як не дивно, але у сучасній Словаччині досі є люди, які сумують за радянським минулим, коли за їхніми словами все було майже безкоштовним або принаймні набагато дешевшим, ніж зараз.
Тож аналітики вирішили порівняти ціни на товари та послуги, які були в країні до Оксамитової або "ніжної" революції (повалення комуністичного режиму в Чехословаччині) в 1989 році та сьогодення. Для розрахунку вирішили з'ясувати скільки потрібно було в середньому часу працювати словакам, аби придбати той чи інший товар.
За словами Єви Садовської, аналітика WOOD & Comapny, словаки нині мають значно вищі заробітки, ніж до 1989 року. «На покупки нині впливає не тільки наявність магазинів і товарів, а й ситуація на ринку праці та рівень доходів. Утім лише в 2007-2008 роках словаки почали заробляти більше в реальному вираженні (тобто з поправкою на інфляцію), ніж у 1989 році», – каже Садовська.
Найціннішим, що у нас є, це час, який нам ніхто і ніколи не поверне. «Сьогодні нам потрібно працювати менше часу, щоб купити більшість продуктів. І це при тому, що торік і цього року ми спостерігали різке зростання цін на продукти харчування. Особливо це стосується м’ясних продуктів, яєць, а також цукру», – пояснила Садовська.
Якщо у 1989 році за один кілограм свинячої корейки людині із середньою зарплатою доводилося працювати 2 години 35 хвилин, то у 2023 році трохи більше 50 хвилин. Не стали винятком і ціни на одяг та взуття, які "подешевшали" майже вдвічі.
Єдина найбільша різниця - це ціни на нерухомість, а саме квартири. Якщо у 1989 році на квадратний метр житлової площі можна було заробити за 5 днів роботи, то сьогодні це понад 40 днів. Проте значно подешевшали електротехніка, автомобілі, паливо.
«Але не слід забувати, що при соціалізмі - до 1989 року - квартири переважно виділялися робітникам безкоштовно або коштували від 20 до 40 тисяч чеських крон. Наразі черги на квартири залишилося в минулому, за останні десятиліття сформувався стандартний ринок житла, і зацікавлені можуть вибирати зі значно ширшої пропозиції. Але ціни на квартири зросли в кілька разів до десятків, а то і сотень тисяч євро. Сьогодні для купівлі нерухомості доводиться працювати набагато довше, ніж до революції», – пояснює аналітик.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!