Біометричний паспорт в Україні закладає одразу кілька мін - під приватність і під гаманець українців
Найбільше користі запровадження нових паспортів може принести концерну ЄДАПС, єдиному поки що в Україні, який вміє випускати документи з електронними чіпами.
Попередній варіант закону "Про єдиний державний демографічний реєстр", більш відомий як закон про біометричний паспорт, президент ветував, зважаючи на його лоббістський характер.
Однак у новій редакції біометричні апетити виробника-монополіста зросли ще більше. Ухвалений Радою закон є суцільною ілюзією. Деякі експерти називають його пасткою, бо він містить кілька десятків сторінок прихованих сенсів та чиїхось інтересів.
Міф перший – такі паспорти вимагає ЄС
За словами автора закону Василя Грицака, закон начебто потрібен, щоб нас пустили в Європу. Однак процедура отримання віз від паспорту не зміниться. Їх клеїтимуть на всі 32 сторінки.
Електронний чіп з біометричними даними, у тому числі з відбитками пальців буде вшитий в паспорт - це справді міжнародні вимоги.
Та якщо цей закон підпише президент, українці муситимуть купити не один, а 15 нових документів. Серед них внутрішній паспорт, водійські посвідчення, картка мігранта та навіть посвідчення члену екіпажу.
"Зрозуміло, що треба рухатись вперед і відмовлятися від внутрішніх паспортів, бо ця система архаїчна, але ніхто в Європі не вимагає, щоб ці внутрішній документи були обов'язково біометричні", - каже науковий директор Інституту евро-атлантичного співробітництва Олександр Сушко.
Міф другий – нові паспорти будуть дешеві
У минулому році країна надрукувала 1 мільйон українських паспортів, 800 тисяч посвідчень водія, 400 мільйонів електронних карток різного призначення. Попит залишиться, а от ціна виросте. Грицак каже, що паспорт громадянина України коштуватиме 65 грн., паспорт для виїзду за кордон - 350 грн.
Паспорт треба замінювати кожні 10 років. Середній українець, який живе 70 років, повинен буде його отримати шість разів. З них п'ять він купить за власні кошти.
І навряд чи сума, названа паном Грицаком, буде незмінною всі ці роки. Навіть цю ціну експерти називають заниженою. За традицією можуть бути впроваджені додаткові платежі, які вдвічі, а то й втричі збільшать їх вартість.
Додаткові платежі внесе і структура, що друкуватиме паспорти і держава. Адже саме громадяни змушені будуть заплатити за все те обладнання, яке поставлять для зчитування чіпів в паспортних столах, міліцейських дільницях, лікарнях, аеропортах та навіть ЖЕКах. За скромними оцінками експертів на це піде 60 мільярдів гривень.
Міф третій – ваші дані захищені
Ринок "Петрівка" завжди підпільно торгував інформаційними базами. А на початку тижня всій Україні стали відомі біографія, адреса і весь життєвий шлях "караванського стрільця". Секретну інформацію злила міліція.
"У цій ситуації виникає велике питання: чи можна державі довіряти таку інформацію. Я думаю, це поки що неможливо", - каже правозахисник Дмитро Гройсман.
Найбільш слабке місце закону в його ж назві: "Єдиний реєстр усіх документів". Це значить, що база даних біографії кожного з українців буде в одних руках, тому підпільна торгівля документами може набрати колосальних обертів.
Єдина база даних - це вже точно не європейський стандарт. Бо в кількох країнах є навіть спеціальні закони, що забороняють об'єднання баз різних державних відомств.
Міф четвертий – біометричні паспорти безпечні
Цей міф розвінчали ще чотири роки тому. У 2008 році Європою прокотилася хвиля протестів проти біометричних чіпів. У Німеччині хакери оприлюднили відбитки пальців прем'єр-міністра, аби довести, як легко підставити людину.
В Амстердамі вчені кілька разів обдурювали зчитувальну машину в аеропорту. Проходили контроль під іменем Усами бен Ладена та Елвіса Преслі.
Українцям біометрику навіть не пропонують - її нав'язують. Навіть церква не витримала такого пресингу. Митрополит Володимир звертався до президента з проханням ветувати цей закон через велику кількість звернень віруючих.
Минулорічну спробу протягти через парламент закон про біометричний паспорт Президент визнав лоббістським і заветував. Основну вигоду від його впровадження закидали компанії ЄДАПС, але нинішній закон робить для виробника біометричних документів взагалі фантастичні бізнес-здобутки. Що ж отримують громадяни? Здається, лише ще один міф за реальні гроші.