Дерев’яні церкви краю можуть увійти до списку всесвітньої спадщини

12
0

У січні міністри культури України та Польщі спільною заявою проситимуть міжнародну організацію ЮНЕСКО включити до списку всесвітньої спадщини 16 дерев’яних церков XVI–XIX століть. Із українського боку 4 сакральні пам’ятки є у Львівській області і по 2 в Івано-Франківській і Закарпатській областях. За оптимістичними прогнозами українських і польських фахівців, унікальні дерев’яні храми можуть поповнити список ЮНЕСКО у 2012 році, але за певних умов.

Із 8 українських дерев’яних храмів, які можуть поповнити список ЮНЕСКО, у найкращому стані перебуває церква Святого Духа XVI століття, що в Рогатині на Івано-Франківщині.
Усі інші 7 храмів необхідно привести до автентичного вигляду, але не за рік-два, наголосив дослідник сакральної архітектури Василь Слободян.

«У першу чергу експерти звертають увагу на освітлення в церквах. У нас довкола іконостасу бігають кольорові світелка. Це просто небезпечно, храми горять. Мусимо прибрати з інтер’єру паперові квіти, які горять, пластикові, які закривають розписи на стінах і ікони. До першочергових завдань належить і те, що маємо повернути натуральне обгородження довкола храмів», – каже фахівець.

У першій половині наступного року українські фахівці мають зробити проектну документацію на кожну з 8 церков, описати її історію, стан ззовні і всередині, зробити фотографії, геодезичні зйомки, вказати на необхідні роботи, коли і за які кошти вони проводитимуться.

Влітку дерев’яні сакральні пам’ятки оглянуть представники ЮНЕСКО. І вже до кінця 2010 року документацію потрібно відіслати на розгляд експертів Центру світової спадщини.

16 сакральних архітектурних пам’яток по обидва боки кордону обирали зі 44 дерев’яних давніх церков бойківського, гуцульського, галицького, лемківського типів. На теренах Польщі усі 8 храмів або ж реставровані, або ж у процесі роботи.

Відновлення дерев’яних храмів здійснюватиметься за гроші державного і місцевого бюджетів і спонсорську допомогу. Але, кажуть фахівці, щоб сакральні пам’ятки поповнили список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у 2012 році, міжнародні експерти мають відчути розуміння з боку держави і людей, яким скарбом вони володіють.

 

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також