Венесуела і Нікарагуа готові надати притулок екс-співробітнику ЦРУ Едварду Сноуденом, який, як вважають, вже два тижні перебуває в транзитній зоні московського аеропорту "Шереметьєво".
Венесуельський президент Ніколас Мадуро заявив про готовність прийняти Сноудена у своїй промові з нагоди 202-ї річниці незалежності країни.
Таку інформацію оприлюднило агенство ВВС.
"Як глава держави і уряду Боліваріанської Республіки Венесуела я вирішив надати гуманітарний притулок молодому американському громадянину Едварду Сноудену, щоб він зміг приїхати на батьківщину Болівара і Чавеса і жити далеко від імперського переслідування США", - сказав Мадуро.
Трохи раніше подібну заяву зробив президент Нікарагуа.
"Ми відриті і поважаємо право на [політичний] притулок. Очевидно, що, якщо обставини дозволять, ми з задоволенням приймемо Сноудена, надавши йому тут, у Нікарагуа, притулок", - заявив президент Даніель Ортега, який у 1980-х роках, під час першого президентського терміну, був полум'яним критиком американської зовнішньої політики.
Увечері в п'ятницю стало відомо, що Сноуден попросив надати йому політичний притулок ще в шести країнах. Повідомлення про це з'явилося в мікроблозі Wikileaks.
У яких саме країнах екс-працівник ЦРУ попросив притулку, Wikileaks не повідомляє - як сказано в заяві, через побоювання втручання США.
Колишній технічний співробітник ЦРУ та Агентства національної безпеки США Едвард Сноуден, що зажив міжнародної слави після публікації викривальних матеріалів про американські спецслужби, прибув до Москви 23 червня рейсом із Гонконгу як транзитний пасажир.
Влада США звинуватила Сноудена у зраді і шпигунстві і оголосили його в розшук.
"За наказом ЦРУ"
Сноуден просив притулку в 21 країнах, у тому числі в Росії, однак більшість держав йому відмовили, щоб не погіршувати відносин зі США.
У тому, що стосується отримання притулку в Росії, то, як сказав прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков, американець сам відмовився від наміру залишитися на російській території.
Він відкликав свою заяву з проханням про притулок у Росії після слів президента тієї країни Володимира Путіна, який сказав, що для отримання притулку Сноуден повинен припинити антиамериканську діяльність.
Раніше Сноуден заявляв, що влада США чинить тиск на ті країни, до яких він звернувся з проханням про надання притулку.
Багато хто вважає, що США стоять за інцидентом з літаком болівійського президента, який спричинив гучний дипломатичний скандал між країнами Європи і Латинської Америки.
У середу президентський літак Ево Моралеса по шляху з Росії був змушений сісти у Відні, бо кілька європейських країн - Франція, Португалія, Італія і Іспанія - заборонили йому проліт своїм повітряним простором, запідозривши, що на борту міг перебувати Сноуден.
Ніколас Мудуро заявив пізніше, що європейські країни закрили свій повітряний простір за наказом ЦРУ.
У п'ятницю міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Гарсія-Маргаліт зізнався, що іспанському уряду і представникам іншим європейських країн повідомили, ніби на борту літака Моралеса був Сноуден.
Однак він відмовився сказати, від кого він отримав цю інформацію. При цьому іспанський міністр заперечував, що Мадрид закривав свій повітряний простір.
"Іспанія ніколи не закривала свій повітряний простір. Початковий дозвіл на проміжну посадку на іспанській території ніколи не скасовувався", - пояснив Гарсія-Маргаліт в інтерв'ю іспанському телеканалу TVE.
Визнання іспанського міністра стало першим офіційним свідченням того, що інцидент з літаком Моралеса був пов'язаний зі справою Сноудена.
Президент Болівії і лідери ще цілого ряду латиноамериканських країн засудили те, що трапилося.