
Ціни на яблука, незважаючи на їх рекордний урожай в минулому році, так і не знизилися.
За словами керівника проекту "АПК-Інформ: овочі і фрукти" Тетяни Гетьман, цьому завадило різке підвищення довідкових цін на митниці і збільшення витрат на митне очищення імпортних фруктів. Таким чином, з одного боку, польські яблука виявилися дуже дорогими, що дозволило українцям розпродати свою продукцію на внутрішньому ринку, з іншого - цей фактор втримав закупівельні ціни від падіння.
"В цьому році почнуть плодоносити нові сади, закладені три-чотири роки тому, тому тиск на ринок буде тільки посилюватися", - цитують експерта "Коментарі".
Проте складно спрогнозувати, чи позначиться конкуренція, що посилюється, на ціні фруктів вже в 2013 році - все залежить від врожаю.
У той же час, за оцінками експерта плодоовочевого ринку Ігоря Стрелюка, саме плодоовочева галузь в останні роки стала дуже привабливою для інвестицій з боку українських та іноземних компаній. "З одного гектара якісної плодово-ягідної продукції можна отримати в десять разів більше прибутку, ніж з гектара зернових", - зазначає експерт. У результаті великі інвестори готові направляти мільйони гривень на закладку нових садів, переважно яблуневих.
Ігор Стрелюк вважає найбільш привабливим ягідний сектор. "У вітчизняному садівництві почався етап пошуку нових ніш", - говорить він.
Проте, експерти вважають, що до того, як сади і плантації почнуть приносити прибуток, пройде не один рік.
У той же час українські споживачі можуть і не відчути вигоди від нових садів і плантацій. За спостереженнями експертів, ряд великих торгових мереж воліють працювати з імпортними фруктами, особливо в міжсезоння. По-перше, іноземці постачають товар великими партіями, сучасно упакованими, а по-друге, закордонні фрукти завдяки обробці антибактеріальними та протигрибковими препаратами мають привабливий товарний вигляд і довго зберігаються.
Українські садівники роблять ставку на промисловий сектор. Тим більше що останнім часом відразу кілька вітчизняних сільгоспвиробників заявили, що хочуть вийти на ринок соку прямого віджиму. З одного боку, такі плани повинні радувати споживачів, які хотіли б купувати максимально натуральну продукцію, але з іншого - більшість українців рідко купують продукти преміального цінового сегмента. Вітчизняний товар прямого віджиму коштує в 2-2,5 рази дорожче соку з концентрату.