Як повідомляє ТСН, через військову агресію Росія втратить до 3% ВВП, а Крим може опинитися в повній ізоляції від світу.
Втім Росія може втратити і свою територіальну цілісність.
Наразі Росія вже рахує збитки - від непомірних апетитів своїх політиків.
Так, уже перший робочий день - після де-факто оголошення війни Україні - приніс Москві катастрофічні втрати. Реошими відреагували інвестори. Вони почали "скидати" акції російських компаній, побоюючись санкцій Заходу. Таким чином всього за один день економіка сусідів втратила більше грошей, ніж було вкладено у найдорожчу за історію людства сочинську Олімпіаду.
БіржовІ експерти називають суму в 72 мільярди доларів. І це - ще не кінець.
На тлі заяв про введення військ та погрози ізолювати Росію від країн G7 російський фондовий ринок також провалився. За добу він втратив 2 трильйони рублів, чого не було з 2008 року – з початку військових дій у Південній Осетії. Для підтримк рубля російський Центробанк зробив безпрецедентні витрати - 10 мільярдів доларів, та ввів "драконівські" обмеження. Топ-двадцятка російських мільярдерів за день збідніла на 9,5 мільярда доларів.
Але інтервенції Центробанку вже не рятують рубль, який утримують штучно. Ще не отримавши Крим, економічну війну Росія вже програла, твердять експерти.
"В економіці вже настала рецесія. Нас очікує спад", - говорить експерт Інституту розвитку Вищої школи економіки Сергій Пухов.
Падіння ринків та обвал рубля поставили хрест і на без того слабкій нині економіці Росії. Адже неофіційно аналітики переконують, що на соціальні укази Путіна – підвищення зарплат та пенсій, зменшення безробіття та інші - грошей бракувало і до кримської кампанії.
Експерти також зробили перші розрахунки – Росія втратить на війні 3% ВВП, а відтік капіталу становитиме від 75 до 150 мільярдів доларів. До тогож одразу дві рейтингові агенції "Мудіс" та "Фітч" дійшли висновку, що військова операція - пряма загроза кредитному рейтингу Росії. А санкції Заходу підірвуть довіру інвесторів ще більше.
Військовий сценарій - це економіка катастрофи, твердять експерти. Росія поплатилась за інтервенцію різким падінням економіки Аналітики перераховують важелі Заходу та їхні наслідки - тиск на національну валюту та її девальвація, втеча капіталів, заморожування активів олігархів та політиків, незаконно виведених за кордон, ізоляція крупних капіталів, зниження обсягів міжнародної торгівлі та ще багато іншого.
Економічна ізоляція Росії вже почалася, але, схоже, Путіна це не лякає. А от експерти нагадують про 1979 рік і Афганістан, коли результатом радянської інтервенції став розпад Радянського Союзу.
"Уся політика Володимира Путіна, якщо вона буде продовжуватися в такому ж руслі, а вона продовжується, то рано чи пізно така політика призведе до розвалу Російської Федерації", - прогнозує колишній прем'єр-міністр Росії Михайло Касьянов.
До того ж російські економісти порахували, що бюджет Росії не готовий приєднання нового суб'єкта. Адже по відношенню до Росії Крим де-факто буде островом, який треба з'єднувати з Росією мостом, під'єднувати до російської енергосистеми, латати бюджетну діру та компенсувати втрати від провального курортного сезону цього року.
Морське забезбечення Криму різко збільшить місцеві ціни порівняно з українськими. Бо на будівництво мосту піде щонайменше 1,4-3 млрд доларів. На підключення до енергосистем Краснодару – 0,5 млрд доларів, бюджет втратить 1 млрд доларів, а курортна сфера не дорахується 0,5-0,75 млрд.
Але можливий ще й третій, не новий для російської влади, сценарій. Ще одна ніким невизнана псевдодержава, котра опиниться в повній ізоляції від світу. Та поки Москва окуповує Крим, Росіяни уже бунтують. Майже одночасно жителі Твері та Вологди звернулися до Путіна з проханням окупувати нарешті і їхні території – права російськомовного населення в цих містах треба захищати, бо у них немає ні грошей, ні газу, ні світла. Хоча б військові дрова допоможуть заготовити для пенсіонерів.
Маргарита Ситник, ТСН