Експерти: Українці не розуміють цінності своєї держави

10
0

Експерти вважають, що серед українців домінує ставлення до держави як до зовнішньої чужої сили, необхідність і легітимність якої вкрай сумнівна.

Українці не розуміють цінності й призначення своєї держави, причому як свідомі українці, так і проросійські.

"Останні п'ять—сім років у масовій свідомості відбувається криза уявлень про державу. Українець просто не розуміє, навіщо вона... Причому цього не розуміє і національно свідомий українець, і той, що демонструє проросійські настрої. Вони обидва не розуміють цінності й призначення своєї держави. Ситуація, коли я вирішую свої справи в приватному порядку, даючи хабар або домовляючись зі знайомими в обхід формальних інститутів, державних структур, породжує недовіру до держави, знищує підстави для солідарності з державою", — вважає соціолог Богдан Мотузенко.

На думку керівника Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимира Фесенка, освоєння своєї держави - це новий і дуже важливий виклик для соціуму і окремого українця, і з цим поки що є проблема.

"Хоча має місце символічний, декларативний патріотизм, багато хто не сприймає державу як свою, залишається ставлення до держави як до зовнішньої чужої сили, певна дистанційованість. В умовах розколу суспільства державна влада нерідко сприймається як трофей внутрішніх загарбників. Самі еліти нерідко демонструють ставлення до держави, до влади як до трофея", - впевнений він.

"Превентивна недовіра до влади утримує Україну в рамках відносної демократії. З іншого боку, при тотальній недовірі до суспільних інститутів (включаючи державу) дуже важко очікувати, що вони стануть ефективними", - зазначив заступник директора Інституту соціології НАНУ Євген Головаха.

Опитування експертів проводилося ЦСД "Софія" з 25 березня по 12 квітня 2011 року. Всього було опитано 13 експертів — психологів, соціологів, філософів, істориків, політологів, які добре обізнані про соціально-психологічні особливості населення України. Метод експертного опитування — неформалізовані інтерв'ю (використання відкритих питань).

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також