
Емоційне вигорання часом трапляється з кожним. Стан проявляється у вигляді погіршення робочої ефективності та зростання роздратування.
Людина не може виконувати звичайні завдання, навіть якщо докладає всі зусилля. Ні в якому разі не рекомендується ігнорувати цю проблему. Своєчасне виявлення причин емоційного вигорання та використання продуктивних методів подолання проблеми допоможуть працівнику повернути радість від роботи та покращити ефективність.
Поняття «емоційне вигорання» та його основні прояви
Емоційне вигорання виражається у втраті здатності людини до дії. Вона відчуває втомленість і розмірковує про марність своєї діяльності, втрачені зусилля та гроші. Працівник постійно відволікається на соціальні мережі чи азартну гру в VIP казино онлайн Україна.
Вигорання проявляється у виснаженості:
- Емоційній;
- Фізичній;
- психічній.
Людина стресує, перетворюючись в менш продуктивного працівника. Вигорання часто негативно впливає і на інші аспекти життєдіяльності.
Емоційне вигорання - досить поширене явище, котре спостерігається періодично у всіх без виключення. Симптоми відрізняються залежно від:
- Виду діяльності;
- взаємовідносин з колегами;
- стану в сім'ї та ін.
Емоційне виснаження проявляється у:
- Великому дефіциті енергії;
- низькій здатності до праці;
- загальній втомі;
- пригніченому стані.
Людина втрачає цікавість до життя, в неї підвищується дратівливість, знижується працездатність, з'являються проблеми зі сном. Часто виникають головні болі, порушення метаболізму, підвищується кров’яний тиск.
Стадії вигорання
Для кожного етапу вигорання властиві власні прояви, від яких і залежить метод лікування:
- Первинний стрес. Виникає початковий стрес, з’являється почуття постійної тривоги, дратівливість і втомлюваність. Людина швидко вичерпує сили, і досить важко виконує повсякденні справи.
- Кульмінація вигорання. Виникає відчуття безвиході, розпачу та відчуття безсилля. Фізичні прояви: безсоння, головні болі, розлад травлення.
- Знемога та відторгнення. Виявляється важко знайти мотивацію на виконання основних обов'язків. З'являється бажання відсторонитися від світу і ні з ким не спілкуватися. Фізичні симптоми: зниження імунітету, підвищений АТ, порушення метаболічних процесів.
Фактори ризику, які підвищують ризик розвитку стану:
- Висока робоча навантаженість та значна щоденна кількість обов'язків;
- несправедливість у колективі;
- невизначеність робочих ролей;
- систематичний тиск керівництва;
- нереальні терміни виконання завдань.
- негативна атмосфера в сім'ї;
- відсутність підтримки близьких;
- особисті риси характеру.
Емоційне вигорання потребує обов’язкового лікування та достатньої кількості відпочинку.