Останні два дні президент Туреччини Реджеп Ердоган дуже різко змінив свою позицію щодо відносин з Росією.
Спочатку, турецький лідер, який останнім часом всіляко намагався показати світу свою правоту щодо збитого російського бомбардувальника Су-24, листом вибачився перед офіційним Кремлем та приніс свої співчуття родині загиблого військового пілота ВПС.
Про такий лист вчора повідомив прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков. Пізніше, з підтвердженням факту отримання такого листа прописали й інші світові ЗМІ, а також підтвердив Петро Порошенко після розмови з президентом Туреччини.
За словами Порошенка, Реджеп Ердоган у такий спосіб приніс співчуття родині загиблого російського пілота авіагрупи в Сирійській Арабській Республіці.
"Наскільки я прочитав це повідомлення, йшлося про співчуття родині загиблого, і я вважаю, що це - абсолютно зрозуміла позиція президента Туреччини" - зазначив Петро Порошенко, пише Інтерфакс.
Виникає логічне питання: чому саме зараз, через 7 місяців після інциденту?
Вчора ввечері прем'єр-міністр Туреччини Біналі Йилдирим в інтерв'ю турецькому телеканалу TRT заявив, що Туреччина готова навіть виплатити компенсацію за бомбардувальник Су-24.
Сьогодні також стало відомо, що президента Туреччини не влаштовує нинішня ситуація щодо відносин з Росією і він планує нормалізувати їх, пише Reuters.
"Я сподіваюся, що ми врегулюємо наші відносини з Росією швидко, поклавши край існуючій ситуації, яка не в інтересах обох сторін", - зауважив він.
Дуже все дивно йде, адже на такому рівні міжнародних відносин різка зміна риторики викликає підозру, або ж те, що російська сторона знайшла важелі тиску на керівництво Туреччини. Які?
По-перше, одразу після інциденту уряд Росії ввів санкції проти Анкари, що вдарило по бюджету країни. Це і заборона ввезення низки продовольчих товарів, і скасування чартерних перевезень, і безвізовий режим.
По-друге, російські турагенства всіляко намагались перенаправити потік туристів з Туреччини до Криму, Греції, Адріатики та Балкан, тим самим забравши сотні мільйонів прибутку за сезон від підприємців Туреччини.
По-третє, турецькі фрукти у Росії та підприємці, які займалися їх екпортом з Туреччини, залишились у стороні після введення санкцій. Їх продукцію частково замінили фруктами та овачами з Таджикістану.
Однак, можливо, ніщо з вищесказаного не могло вплинути на зміну позиції Ердогана.
Служба зовнішньої розвідки РФ останнім часом дуже активно шукала підтвердження співпраці окремих урядовців Туреччини з терористами ІДІЛу, а нещодавно заявила, що Туреччина може бути причетна до поставки палива на контрольовану терористами території Сирії та Іраку, а також поставки нафти з контрольованих терористами земель. Згодом російською авіацією була знищена колона техніки терористів, яка перевозила паливо, а на місці працювали російські спеслужби.
Чи вдалося російським спецслужбам знайти компромат на Ердогана, тим самим змінивши позицію уряду Туреччини - покаже час.
Роман Ленд'єл, Mukachevo.net