
Після такого покарання футбольний клуб опустилася в зону вильоту.
Незалежна комісія АПЛ ухвалила рішення позбавити Евертон десяти очок за порушення фінансового фейр-плею, а саме правил «прибутковості та сталого розвитку».
Мова йде про сезон 2021/22, коли «іриски» показали збиток у розмірі 124,5 мільйона фунтів стерлінгів, перевищивши допустимий поріг у 105 мільйонів. За даними британських новин, розслідування почалося за наводкою виконавчого директора Лідса Ангуса Кінніра і президента Бернлі Алана Пейса. Евертон продовжує заперечувати порушення і готовий відстоювати свою позицію.
Зняття десяти очок є найбільшим подібним покаранням в історії футболу АПЛ, після його виконання команда Шона Дайча одразу ж опустилася у зону вильоту. До втрати десяти очок Евертон посідав 14-те місце в турнірній таблиці, на вісім балів відірвавшись від останніх трьох позицій. Тепер у «ірисок» всього чотири очки - стільки ж у Бернлі, що посідає останню сходинку.
«Ми шоковані та розчаровані рішенням комісії Англійської Прем'єр-ліги. Клуб вважає, що комісія наклала абсолютно несправедливу спортивну санкцію. Ми вже повідомили про намір подати апеляцію на це рішення. Справа буде розглянута апеляційною радою, призначеною відповідно до правил Прем'єр-ліги, у встановлені терміни.
Евертон стверджує, що він був відкритий і прозорий в інформації, наданій Прем'єр-лізі, і завжди поважав цілісність процесу. Суворість і жорсткість санкцій, накладених комісією, не є ані справедливим, ані розумним відображенням поданих доказів», - ідеться в заяві клубу.
Що це взагалі за правила «прибутковості та сталого розвитку»?
Щороку всі клуби Англійської Прем’єр-ліги оцінюється на предмет дотримання правил прибутковості та сталого розвитку. Це сукупність скоригованого прибутку до оподаткування за відповідний звітний період. Згідно з цими правилами, збиток команд не повинен перевищувати 105 мільйонів фунтів стерлінгів протягом трьох років.
Якщо сказати простими словами, то футбольні клуби не можуть витрачати значно більше, ніж заробляють. У Евертона ж були зафіксовані збитки в розмірі 370 мільйонів фунтів стерлінгів у період з 2018 по 2021 рік, що є суттєвим перевищенням допустимої норми.
АПЛ поки не уточнює, як саме Евертон приховав частину збитків, але англійські новини пишуть про дві версії: використовування завищених спонсорських контрактів або неправильне витлумачення ковідних послаблень. При цьому в Евертоні вже неодноразово та офіційно стверджували, що повністю впевнені в дотриманні всіх фінансових правил та готуються до апеляційного процесу. До речі, ситуація з Евертоном - лише третій випадок в історії АПЛ, коли з клубу знімали очки.
У 2010 році з Портсмута зняли дев'ять балів за оголошення про банкрутство і введення в клубі зовнішнього управління, після чого команда вилетіла в Чемпіоншип. У сезоні-1996/97 Мідлсбро позбавили трьох очок за неявку на матч із Блекберн Роверс через недостатню кількість футболістів. Погодьтеся, в наших реаліях сьогодення, ця причина звучить дуже дивно та незвично!
Ще була досить заплутана історія з Тоттенгемом. Лондонський клуб могли дискваліфікувати на цілих 12 балів перед початком сезону-1994/95 за фінансові порушення, але власник Алан Шугар оскаржив це покарання в суді. У підсумку «шпори» лише виплатили штраф, а рішення про позбавлення очок було анульовано.
За останні роки в АПЛ постійно ходять розмови про те, що деякі клуби порушують ФФП. Існує багато розслідувань та інсайдів про фінансові злочини Ман Сіті чи Челсі, але покарання у вигляді зняття очок за порушення правил «прибутковості та сталого розвитку», є безпрецедентним випадком. До того ж мова йде аж про десять залікових пунктів.
Що ж до Евертона, то «сині» опинилися у надважкій ситуації. Тепер, для того, щоб запобігти вильоту з АПЛ (нині це явно головна задача на сезон), іриски мають чіплятися за всі можливі очки, майже без права на помилку…