Фахівці зі всієї України взяли участь у засіданні асоціації "Укрсадпром" під Ужгородом (ФОТО)

5
0

Місцем проведення першого зібрання Асоціації обрали саме Закарпаття, де садівництво мало б бути однією з пріоритетних галузей господарства.

Йшлося про глобальні питання функціонування галузі, яка є пріоритетною у багатьох областях України. Голова Асоціації Дмитро Крошка представив проміжний звіт про діяльність Асоціації, яка, до слова, зареєстрована всього місяць тому. За невеликий термін зроблено чимало організаційних справ, об’єднано вітчизняних виробників у садівничій галузі, домовлено про співпрацю з установами, як в Україні, так і за кордоном. Дмитро Крошка також висловив сподівання про плідну двосторонню співпрацю з Угорщиною, представники консульства якої взяли участь у зборах Асоціації. Пріоритетним завданням Зборів стало визначення напрямків та затвердження програми діяльності Асоціації,

Як розповів Олександр Матвієць, головний інженер проектів науково - виробничого підприємства «Іригаційні системи» (один із співзасновників Асоціації), на сьогодні створення такої Асоціації – це вимога часу. «Об’єднання товаровиробників України дуже актуальне, об’єднання допоможе вийти на міжнародні ринки, допомагатиме у технологічному супроводі проектів, сприятиме виходу той рівень сертифікації продукції, яку можна реалізовувати на європейських ринках,- каже Олександр Матвієць. - Асоціація створена з ініціативи самих: 10 провідних садівничих господарств України ініціювали цей процес і об’єдналися. Сьогодні приймаємо у члени Асоціації ще кілька закарпатських господарств.

Саме це є шлях і до кооперації, до тих демократичних засад, які дозволять садівничій галузі вийти на лідируючі позиції. У зборах бере участь Уманський університет садівництва, інші наукові установи, що дозволить також об’єднати потреби виробництва і замовлення на наукові розробки. Приємно, що перше засідання відбувається на Закарпатті. Це потенціал, який необхідно використовуватися».

Під час зборів розглядалися актуальні питання забезпечення галузі фахівцями з садівництва, питання інноваційних підходів при вирощуванні матеріалу багаторічних насаджень, а також загальні питання розвитку галузі. На зборах прийняли звернення до вищих державних органів стосовно термінового реформування галузі.

Петро Гац, фермерське господарство «Гац» (Тернопільщина) зауважив, що до цього часу садівники не були об’єднані. «Була організація «Укрсадвинпром», яка практично 6 років бездіяла. Тому організаційна група переговорила із садоводами і вирішила об’єднатися, що представляти їхні інтереси. Це питання соціальне, адже 100 га ріпаку можна посіяти одним трактористом і одним комбайном зібрати за тиждень. А робота у саду – це справа дуже багатьох людей. Наприклад, 50 га саду -- це близько 200-250 робочих місць, а якщо ще є переробка, то ще 200 робочих місць. Це економічні проекти і тому вони не мають бути збиткові, люди повинні мати доступ до дешевих грошей, мати право на розвиток. А як нам працювати, коли, наприклад, угорський фермер бере кошти під 2-3 % на 15 років, а ми беремо на 2 роки під 22-24%, тут наші садівники не можуть конкурувати з європейськими. Мусимо змінювати ситуацію. Тішить, зокрема, те, що нині на ринку 80% яблук з України, а колись було тільки 20% українських, решта -- імпорт. Держава інвестувала в іноземного фермера. Хотілося б щоб нашої продукції було всі 100%, і ще 100% експорту. Маємо хороші землі, клімат, треба тільки підтримати галузь на державному рівні, активізувати внутрішні ринки».

Сергій Бойчук, заступник генерального директора корпорації «Вінниця -  Садвинопром» додав, що Вінниччина – найбільший садовий край в Україні. Садівництво-одна з найпотужніших галузей області, тому фахівцям важливо розвивати це напрямок та намагатися вирішувати проблеми галузі. «Хочемо відроджувати галузь садівництва, і є ряд проблем, які треба вирішувати на місцевому рівні. А без спілкування, без об’єднання проблеми не вирішуються. Специфіка нашої галузі -- це капіталоємність, трудові ресурси, збут продукції, реалізації. Хотілося б поетапно вирішувати труднощі у цих питаннях, хочеться, щоб влада нас почула».

Віктор Тереля, начальник Департаменту агропромислового розвитку Закарпатської ОДА, розповів, що  галузь садівництва  на Закарпатті займає питому вагу - у межах 10% . Хоча площі насаджень у межах Україні не є значними, тільки за минулий рік в області посаджено 167 га насаджень. «На превеликий жаль у 2011-2013 рр. фінансування держпрограм садівництва було припинено, тому виникла необхідність шукати нові шляхи. В області була прийнята програма розвитку рослинництва в області на 2012-2015 роки і завдяки розумінню керівництва була затверджена. За минулий 2015 рік було в області зроблено безпрецедентний крок для підтримки садівництва: виділено  3,5 млн. грн., (зокрема, на здешевлення саджанців, зміцнення матеріально-технічної бази, виготовлення проектно-кошторисної документації для зерносховища»».

Учасники Зборів Асоціації також змогли на практиці переконатися, як діють плодорозсадники на Закарпатті і відвідали після завершення зборів провідне підприємство області -- фермерське господарство «Надія Сад», інформує Ужгородський прес-клуб.
 

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також