«Я прийшов нізвідки»

11
0

Казав про себе король світового поп-арту, виходець із Закарпаття, Енді Ворхол

6 серпня світ відзначив 80-ту річницю з дня народження великого епатажника та майстра «робити мистецтво зі сміття» Енді Ворхола.

Цей суперечливий митець русинського (українського) походження (справжнє ім’я та прізвище Андрій Вархола) належав до когорти людей, яка прагне своїх «15 хвилин слави» за будь-яку ціну. Однак, без сумніву, він був одним з небагатьох, хто мав що запропонувати світу. І саме тому, як пише газета «Нью-Йорк Таймс» у своєму коментарі до річниці, «15 хвилин слави» Ворхола тривають вже більше 50 років.

Ця людина змінила обличчя моди, зробила її більш простою, доступною та «вуличною», а не «салонною». Увесь його поп-арт був побудований на контрасті білого й чорного ― в одязі, зачісках, макіяжі.

Коли Ворхола запитували, звідки він, то чули у відповідь: «Я прийшов нізвідки». Митець дуже соромився, що походить із провінційного промислового Пітсбурга, завжди мріяв про Нью-Йорк. Однак, рідне місто не ображається, що він не хотів визнати себе його «сином». Тут у 2005 році на його честь назвали один із мостів, який веде до Музею Енді Ворхола, де зберігається чудова колекція робіт та речей майстра. І саме в Пітсбурзі, хоч як цього не хотів Енді за життя,  його було поховано у лютому 1987 року.

За право називатися батьківщиною Ворхола змагається також нинішнє словацьке містечко Медзілаборце, що його історики відносять до історичного Закарпаття. Звідси батьки Енді емігрували до Сполучених Штатів. У Медзілаборце розташований єдиний у Європі Музей Енді Ворхола, де планували на честь ювілейної дати виставити 60 новопридбаних оригіналів і репринтів  робіт майстра. Однак через технічні причини виставку перенесено на вересень поточного року.

Cвої графічні серії, які згодом стали класикою поп-арту, Ворхол присвятив зіркам кіно, главам держав (Мерілін Монро, Елвіс Преслі, Ленін, Мао Цзе Дун). Ці картини розходилися сотнями екземплярів по усьому світу. У 1964-1968 роках Ворхол очолював експериментальну студію «Factory», яка слугувала місцем зустрічі художників, поетів, артистів кіно,створював неперевершену рекламу, знімав андерґраундні фільми, видавав журнал.

Особистість Енді Ворхола є, безсумнівно, унікальною.  Хтось його вважає вампіром, який губив людей, інші ― дитиною, яка так і не встигла подорослішати.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також