
кілька порад від правоохоронців
Ранкової пори у Мукачівський міськвідділ УМВС звернулася 22-річна Вікторія, яка повідомила, що на вулиці Возз`єднання з її сумочки викрадено мобільний телефон "Нокія-7390" за 2400 гривень.
Рівно через годину з аналогічною проблемою до того ж міськвідділу звернулася 25-річна мукачівка Наталія. Її мобілку "Самсунг" вартістю 1100 гривень теж із сумочки викрали на ринку "Гід".
Під вечір того ж дня про зникнення "Соні-Еріксона" співробітникам Чопського відділення міліції повідомив 21-річний житель: у цьому випадку "мобільний" злодій добре попрацював в автобусі.
Ще більш знахабнілий пройдисвіт "завітав" в оселю 26-річної жительки села Залужжя, що на Мукачівщині. Там до його рук "прилип" телефон "Соні-Еріксон Т-630".
Прикрим трафунком завершився відпочинок на річці Латориця 21-річного Іллі із села Ракошино Мукачівського району. Доки молодик безтурботно хлюпався в прохолодній воді, невідомий спритник витягнув із кишені його шортів мобільний телефон "Соні-Еріксон".
Подібними повідомленнями рясніють оперативні зведення майже кожного дня. Лише за минулі вихідні викрадено 15 телефонів. Та рекордною виявилася крадіжка у Свалявському районі. Під час дискотеки у селі Плоске в 17-річної Вікторії викрали сумку, в якій вона тримала не лише свій телефон, а й "трубки" трьох подружок. На цьому випадку хочеться зупинитися окремо. Молода особа, виявляється, залишила сумку на підвіконні. Ну, як, скажіть, не скористатися злодію такою безпечністю?
Більшості потерпілих із наведених вище прикладів поталанило: крадіїв затримали. І, як з`ясувалося, це була справа однієї невеликої групи. До її складу входили дві жінки та два підлітки. Усі — ромської народності. Жителі Хуста, вони щодня на мікроавтобусі приїжджали у Мукачево. Промишляли як у кав`ярнях, так і під чає посадки у маршрутні таксі. Та найбільше їх приваблював ринок "Гід", де завжди багатолюдно. Дітлахи, злодії-розвідники (або як їх ще називають "стремщики"), вештаючись серед покупців, обирали потенційні жертви, виявляли місце зберігання телефона чи гаманця. Відтак інформацію "зливали" своїм так званим "наставницям". Кілька хвилин стеження, потім — "випадкове" зіткнення, і телефон (або гаманець) уже в руках "майстринь" (так на злодійському жаргоні називають уже безпосередніх виконавців крадіжки).
Але, як кажуть у народі, скільки ниточці не витися, кінець буде. Перший заступник начальника Мукачівського міськвідділу УМВС підполковник Ігор Бутрин та заступник начальника карного розшуку майор Ярослав Товкан розробили план оперативно-пошукових заходів щодо встановлення й затримання зловмисників. Досвідчені оперативники Іван Кохан та Михайло Газдик зуміли не тільки визначити за зовнішніми ознаками злодіїв, а й затримати їх на гарячому.
Наразі в "активі" цієї групи — 5 злочинів: крадіжки трьох "мобілок" та двох гаманців. Однак оперативники продовжують перевіряти їх на причетність до скоєння інших аналогічних злочинів на території області.
Отож що треба робити, аби не стати жертвою злодія? З таким запитанням ми звернулися до начальника відділення по боротьбі з кишеньковими крадіжками УКР УМВС України в Закарпатській області підполковника міліції Олександра Єсенова.
— Життя нині складне, — розповідає офіцер. — Охочих поживитися за чужий рахунок розвелося, як ніколи. Отож моя порада: будьте самодисциплінованими, звикайте до простих правил особистої безпеки, як до правил гігієни. Ви повинні для свого ж блага передбачувати розвиток подій, які можуть призвести до втрат. Так ви завадите зловмиснику обікрасти вас. Взяти хоча б випадок на дискотеці.
Що сумочку вкрадуть, можна було передбачити. Як і те, що, залишивши в барі чи кав`ярні "мобілку" на столі, коли йдете в убиральню, ви більше її не побачите. Пам`ятайте, злодії промишляють у місцях скупчення людей. Бо у тисняві не відчувається дотик до одягу. Будьте особливо пильними в чергах у магазині, на ринках, вокзалах, у банках, поштових відділеннях, переговорних пунктах, під час посадки в міський та приміський транспорт і т.д. Злодії, як правило, використовують "ширму": вишукано одягаються і тим самим відводять від себе підозри. Працюють у період найбільшого переміщення людей, особливо в неробочі дні. Існує і так званий "календар злочинів". Крадіжки мобільних телефонів характерні для літнього періоду. Злодії працюють як поодинці, так і групами.
Вивчення кримінальних справ показало, що основна категорія потерпілих — жінки. Та найбільшу увагу крадіїв привертають чоловіки напідпитку і діти. Тому не радимо батькам купувати без потреби дорогі "мобілки" своїм дітям. Наостанок ще одне застереження: не дабайте незнайомій людині телефонувати із свого "мобільника", як би вас не просили...