Як пережили війну основні бізнес галузі України

20
0

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну завдало важкого удару по українському бізнесу.

У 2023 році компанії з одного сектора намагаються стабільно працювати, підтримуючи економіку та Збройні сили, а з іншого –. ніяк не можуть поновити свою діяльність. Підприємства з яких ключових секторів української економіки зазнали найбільших втрат і як вони відновлюються. читайте далі у нашому матеріалі.

Аграрії

Однією з найважливіших складових економіки України є агросектор, який виявився чи не в найгірших умовах після початку повномасштабного вторгнення. Бізнес аграріїв повністю прив'язаний до конкретної території, а заплановані роботи не можна відкласти. До того ж величезна кількість працівників захищає країну на фронті, тому ринок страждає від дефіциту робочої сили.

У 2023 році військові дії продовжуються, відповідно, залишається нестача працівників, пального, добрив. Росія продовжує масовані ракетні удари, включаючи обстріл портів, через що залишаються проблеми з доставкою зернових покупцям за кордоном.

Енергетика

Наша країна навіть після зупинки Запорізької атомної електростанції продовжила виконувати зобов'язання перед європейськими партнерами щодо експорту електроенергії. Однак восени 2022 року Росія почала здійснювати енергетичний терор проти України. Теплову генерацію та електричні підстанції вразили ракетні обстріли, через що уряд оголосив про припинення експорту електроенергії для стабілізації власної енергосистеми.

На початку 2023 року Україна пережила кілька масованих ракетних обстрілів, спрямованих на об'єкти генерації та високовольтну структуру магістральних мереж. Енергетики активно працюють над відновленням постачання електроенергії, завдяки чому вдається уникнути аварійних відключень та мінімізувати планові.

Мікрофінансові організації (МФО)

До війни багато компаній вкладали ресурси на надання послуг офлайн, тому сильно постраждали через бойові дії або тимчасову окупацію територій. З 24 лютого українські мікрофінансові організації призупинили видачу нових позик, зосередившись на аналізі ситуації та повному переході на онлайн-кредитування.

МФО України повернулися до активного кредитування у другому кварталі 2022 року, показавши падіння загальної суми кредитів у 12 разів: з 16,2 млрд грн у 2021 році до 1,3 млрд грн у 2022 році. Проте вже у третьому кварталі сума кредитів зросла до 4,29 млрд. грн. Цьому сприяло повернення громадян із-за кордону, а також активізація в інфопросторі. До того ж мікрофінансові організації знову пропонують клієнтам «швидкі онлайн кредити під 0%», цим залучаючи нових позичальників.

IT-ринок

IT-індустрія не лише стійко витримала наслідки повномасштабного вторгнення, а й показала вражаюче зростання. За перші п'ять місяців 2022 року вона забезпечила експортних надходжень на 21% більше, ніж за той же період 2021 року. 3.2 млрд. доларів. А згідно зі звітом асоціації IT Ukraine, валютні надходження від бізнесу в секторі інформаційних технологій становили 7.34 млрд доларів.

Такі вражаючі результати пояснюються запровадженими ще з часів карантину заходами щодо підтримки безперервного функціонування бізнесу. Компанії у найкоротші терміни організували комфортні умови у найбезпечніших регіонах України. Багато підприємців провели релокацію ключових співробітників до офісів у країнах ЄС. Саме тому представникам IT вдається до цього дня забезпечувати стабільні валютні надходження до бюджету України.

Страхування

Великі втрати зазнав ринку страхування: у 80% компаній обсяг фінансових надходжень скоротився більш ніж на 50%. Регулярні ракетні обстріли призвели до повної зупинки морського та авіаційного страхування, а автострахування та медстрахування перебувають у вкрай тяжкому стані. Коли Україна переможе, тоді можливі зміни на краще, а поки страхові компанії продовжують зазнавати суттєвих втрат, звільняти співробітників або відправляти їх у довгострокову відпустку.

Металургія

Український металургійний ринок перебуває у вкрай тяжкому стані через припинення функціонування найбільших підприємств. Болючим ударом для нашої економіки стало руйнування «Азовсталі» та «Маріупольського металургійного комбінату», через що даний сектор втратив 40% потужностей. А вцілілі підприємства не можуть стабільно функціонувати через постійні ракетні обстріли, зокрема з енергетичних об'єктів.

До закриття ключових підприємств та російського енергетичного терору додається неможливість експортувати продукцію через вітчизняні порти. Ситуація може змінитися на краще лише після зниження військових ризиків, тобто відкриття портів для металургії військовим чи дипломатичним шляхом.

Висновки

Багато ключових секторів бізнесу зазнали величезних збитків, найбільші підприємства скоротили виробничі потужності більш ніж на 50% або зовсім призупинили функціонування. У найважчому становищі знаходяться аграрії, металургійні та страхові компанії.

Успішно ведуть бізнес в умовах війни представники ІТ. 2023 року вони продовжать забезпечувати великі валютні надходження до України, тому можуть навіть перевершити показники 2022 року. Серйозний удар отримали МФО, проте їм вдалося швидко перейти на видачу онлайн-кредитів та практично вийти на довоєнний рівень. Цього року, враховуючи необхідність закриття невідкладних фінансових питань та спрощену процедуру кредитування, українці воліють звертатися до мікрофінансових організацій, ніж мати справу з банківською бюрократією.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також