Як правильно користуватися лазнею і доглядати за нею?

58
0

Багаторічна безвідмовна служба лазні в великій мірі залежить від того, наскільки грамотним буде догляд за нею.

Дотримуючись нескладних правил, ви будете почувати себе в лазні дуже комфортно навіть через кілька років.

Щоб забезпечити правильний догляд за лазнею, необхідно вжити таких заходів:
- очищати поверхні від забруднень;
- здійснювати подальшу дезінфекцію;
- протягом тривалого часу підтримувати антисептичні умови.

Догляд за лазнею

Найпростішим способом догляду за лазнею є вологе прибирання за допомогою щітки і води. Щітку необхідно тримати біля дверей сауни.

Після кожного візиту у баню, потрібно протерти вологою щіткою полки, стіни і т.д.  Дотримання цього ритуалу (він триває приблизно півхвилини) допомагає підтримати баню в хорошому стані і не вимагає застосування сильних засобів для очищення дерев'яних частин - досить звичайної чистої води.

Як відомо, в парній неприпустиме покриття стелі та стін будь-якими засобами. Дерев'яна оббивка цих поверхонь повинна бути натуральною і дихати, поглинаючи вологу, а потім її повільно віддавати.

Проводячи прибирання парної, слід виключити використання шланга з сильним напором води. Обшивка може не встигнути просохнути, наприклад, через недостатню вентиляцію, і створяться ідеальні умови для розмноження цвілі або грибка. Також високий тиск води здатен пошкодити дерево.

Після банних процедур

Після закінчення банних процедур протріть стіни і лавки рушником (на всіх цих елементах накопичується небезпечний конденсат, який набагато шкідливіший звичайної води).

Вологе прибирання підлоги повинно проводитися в залежності від того, наскільки часто ви користуєтеся лазнею.

Підтримати чистоту вам допоможуть рідкі дезодоруючі засоби. Пол громадської бані (сауни) потрібно мити щодня, причому особливу увагу зверніть на ніжки лежаків. Якщо є необхідність, можна додатково почистити підлогу щіткою.

Дерев'яні настили притуліть до стін, а двері в парну залиште відкритими для провітрювання приміщення. Також відкрийте заслінку димової труби, а всі ємності з водою прикрийте кришками. Не варто закривати двері в баню і на наступний день після банних процедур - залиште їх відкритими хоча б на кілька годин.

Прибирання в лазні

Залежно від частоти експлуатації лазні генеральне прибирання в ній слід проводити не рідше 1-2 разів на місяць. При цьому, використовувати спеціальні миючі засоби, що володіють антибактеріальними властивостями, які до того ж видалять неприємні запахи – наприклад Чиста сауна «Fresh Pool». За допомогою щітки  для прибирання стін, лавок, з їх допомогою легко видалити забруднення з кутів і стиків поверхонь. Але можна для очищення дерев'яних поверхонь використовувати і звичайний мильний розчин.

З часом лавки покриваються шаром бруду, який важко змивається. Вологі поверхні на дотик стають неприємними, а  просушування затягується на більш тривалий період. Такий наліт легко знімається шліфуванням поверхні грубою шкіркою. Можна використовувати стрічкову шліфувальну машинку. Такі операції по шліфовці дерев'яних поверхонь бажано проводити не рідше одного разу на рік. Так оббивка і предмети оздоблення збережуться більш тривалий час. Після чого, все слід покрити спеціальною пропиткою – наприклад Tikkurila Supi Saunasuoja. Цей засіб містить компоненти проти синяви і цвілі і утворює брудо- і водовідштовхувальну  дію.

І ще один важливий момент: не забувайте топити піч таким чином, щоб запас тепла в кам’янці залишався на повну просушку парилки після того, як її покине остання людина. Іноді навіть рекомендується після охолодження лазні протопити її ще трохи, так би мовити, для надійності. Особливо цих правил важливо дотримуватися в тих лазнях, де встановлені дров'яні печі.

Також не варто забувати про елементарну чистоту  і своєчасно підмітати підлогу, промивати лавки. Можна навіть трохи пошкуріть дерев'яні поверхні губкою з дрібним піском.

Не забувайте контролювати зливну систему лазні, стежте, щоб вона не засмічувалася брудом. Має сенс періодично її промивати. Якщо протягом тривалого часу лазня не експлуатувалася, то зливний стік може пересохнути, а приміщення наповниться неприємним запахом. Так що, якщо ви не плануєте використовувати баню довгий час, краще стік прикрити.

Чистка кам'янки

Приділяйте належну увагу і чищенню кам'янки. Сажа і попіл, які накопичуються в димових каналах кам'янки, видаляються через круглі отвори для видалення сажі по бічних сторонах простору для каменів.  Великі температурні коливання впливають на експлуатацію каменів.  Для того, щоб забезпечувалася достатня тяга, потрібно регулярно прочищати димохід. Засмічення в димових каналах кам'янки послаблює тягу, в результаті чого кам'янка і камені перестають нагріватися. Пил і бруд, які скупчуються на кам’янці, очищаються за допомогою вологої ганчірки. З вапняними або водяними плямами впоратися допоможе щітка.

Якщо баня використовується раз в тиждень, то каміння необхідно міняти один раз в рік, якщо два рази на тиждень - два рази на рік, і т.д. Перекладаючи камені,  замініть потріскані на нові. Не потрібно закладати камені впритул один до одного - це ускладнює циркуляцію повітря і може спричинити за собою передчасне прогорання і вихід з ладу печі. Якщо ви використовуєте кам'янку на дровах, то перед тим, як її протопити, звільняйте зольник для того, щоб повітря для горіння, що проходить через зольник, охолоджував колосник і збільшував термін його експлуатації.  Для складання золи вам потрібно скористатися металевим контейнером. Пам'ятайте, що зола може містити гарячі вуглинки, тому контейнер для золи і горючі матеріали не повинні розташовуватися близько один до одного.

Необхідно також регулярно перевіряти і, якщо потрібно, підтягувати болти кріплення дверних ручок, гвинтові з'єднання лежаків і ослаблені шурупи, змащувати дверні петлі, дверну клямку і при необхідності її налаштовувати. При наявності зливного трапа в сауні обов'язково регулярно перевіряйте його, ретельно видаляйте бруд і промивайте. Якщо сауна довгий час не використовується, то вода в трапі пересихає, водяний замок перестає функціонувати і через деякий час сауна наповнюється неприємними запахами каналізації. 

Якщо якийсь час ви не плануєте користуватися сауною, обов'язково накрийте зливний трап.

Під час прибирання або чищення сауни пам'ятайте про те, що дерево не повинно намокати, так як існує ймовірність розриву деревних тканин, а це досить небезпечно. Особливу увагу звертаємо на те, що дерево в сауні дуже сухе і тому надзвичайно чутливе до вологи. Дерев'яна обшивка сауни і лежаки ні в якому разі не повинні поливатися водою зі шланга або очищатися апаратом водяного або повітряного тиску. По можливості забезпечте захист зовнішніх стін кабіни від впливу вологи. Внутрішня обшивка громадських саун повинна замінюватися через кожні 5-7 років.

Дезодорація повітря

Щоб повітря в лазні завжди було  чистим і приємним, можна використовувати для його дезодорації ефірні ароматичні масла.

При цьому лити масло безпосередньо на камені не рекомендується. Досить в невелику ємність з гарячою водою додати кілька крапель ароматного масла і помістити її в дальній кут парної. Запах не тільки пошириться в повітрі, а й вбереться в дерев'яні поверхні. Також, очистити повітря і знищити бактерії можна за допомогою ультрафіолету або озону. Після остаточного просушування приміщення встановіть в ньому ультрафіолетовий випромінювач на 30-40 хвилин.

Але головне, звичайно, не забувайте частіше провітрювати лазню після водних процедур.

Боротьба з грибком в лазні

Чим небезпечні ці біологічні шкідники? При появі грибка відбувається руйнування деревини. Він становить небезпеку для всіх дерев'яних поверхонь, але його присутність в лазні ще небезпечніша. Грибок може завдати шкоди здоров'ю людей, особливо тим, хто має ослаблений імунітет, і дітей. При частому відвідуванні лазні, де є грибок, існує ймовірність розвитку різних захворювань дихальних шляхів і суглобів, може з'явитися головний біль і нездужання. Негативний вплив грибка на організм людини може привести до алергії.

Грибок добре поширюється в темних, теплих і вологих приміщеннях, а лазня є ідеальним середовищем існування для цього. Найчастіше заражаються дерев'яні елементи, такі як нижні колоди зрубу і підлога. З високою ймовірністю можна очікувати появу будинкового грибка в тих приміщеннях, де на фундаменті відсутня гідроізоляція.

Спочатку гриб нагадує вату, поступово він змінює колір і стає жовтим або світло-коричневим.  Дерев'яні елементи, уражені грибом, набувають сірий відтінок, на них виникають тріщини. Згодом деревина руйнується, втрачаючи міцність, вбирає багато вологи - починається процес гниття.

Перше, що потрібно зробити, виявивши в банному приміщенні грибок - перевірити систему вентиляції. Теплі і вологі умови, характерні для парної, стають прекрасним середовищем для розмноження будинкового грибка. Виниклі засмічення слід очистити, усунути пошкодження вентиляційної системи. Якщо є можливість, то біля витяжних решіток можна встановити вентилятори: активізоване з їх допомогою повітря відновить або поліпшить вентиляційну систему.

Профілактичні заходи щодо захисту деревини від грибка

Ще на етапі будівництва лазні потрібно вжити заходів для запобігання появи цього небажаного гостя. Для цього дерев'яні поверхні обробляються спеціальними розчинами. Ось, наприклад, деякі з них:

  •  денатурат (10 частин) і саліцилова кислота (1 частина);
  •  деревне вугілля (20 частин) і мідний купорос (1 частина);
  •  фтористий натрій;
  •  просочування деревини гарячою смолою.

Щоб виключити появу грибка, в профілактичних цілях можна обробити дерев'яні поверхні водовідштовхувальною сумішшю. Приготувати її можна самостійно або придбати спеціальний засіб – пропитку Tikkurila Supi Saunasuoja. Цей засіб містить компоненти проти синяви і цвілі і утворює брудо- і водовідштовхувальну  дію.

Як бути, якщо, незважаючи на всі профілактичні заходи, грибок все-таки поширився по підлозі? У таких випадках краще всього видалити пошкоджені мікроорганізмами дошки і спалити їх. Поверхні підлоги обробіть мідним купоросом і покладіть нові дошки. Часто грибок з'являється на решітках, які встановлюють на підлозі. Для їх очищення можна використовувати відбілюючі засоби - вони чудово справляються з цвіллю.

Підведемо підсумки

Отже, які основні заходи, які ви повинні проводити регулярно, якщо хочете зберегти первозданний вигляд лазні на довгі роки? Вони дуже прості.

По-перше, тримати банне приміщення в чистоті. Після водних процедур своєчасно видаляти виниклі забруднення, ополіскувати стіни чистою водою, а потім витирати їх ганчіркою.

По- друге, провітрюваті приміщення.

По-третє, не менше одного разу на місяць. Проводити генеральне прибирання лазні з використання спеціальних  засобів.

І останнє, стежте  за станом вентіляційної та каналізаційної систем, вчасно прибирайте засмічення і ліквідуйте пошкодження.

Правильний догляд за лазнею – запорука її багаторічної роботи,а також Вашого задоров’я та її відвідувачів.

Стаття надана компанією Ліка-Комфорт

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також