Як сон впливає на здоров'я людини: проблеми та поради

281 1

Правильна доза сну – найкращий засіб від стресу. Якщо ми висипаємося, це дуже впливає на наше функціонування.

У цій статті ми розглянемо як сон впливає на здоров'я, чому він важливий для людини та що буде якщо мало спати.

На здоров’я людини впливає не тільки тривалість сну, а також його безперервність. Відомо, що сон складається з декількох фаз: повільної і швидкої, які діляться в свою чергу на підфази, і послідовність цих фаз повторюється в певному порядку кілька разів протягом сну. Щоб сон був повноцінним, таких циклів повинно бути не менше п’яти і кожен цикл складає приблизно 1,5 години.

Сон необхідний і майже так само важливий для нашого організму, як повітря, їжа та вода. Турбуючись про якісний сон ви можете підтримувати хороше фізичне та психічне здоров'я. Наш мозок, фізична енергія та пам'ять відновлюються, коли ми спимо. Тому щоб повністю розкрити свій потенціал - необхідно висипатися. Протягом чотирьох стадій циклу сну тіло перезавантажується та відновлюється. Зміцнюються імунні сили, вивільняються гормони, які відновлюють клітини та контролюють швидкість метаболізму. Артеріальний тиск підіймається і падає у міру покращення серцево-судинної системи.

Проблеми зі сном також можуть бути спадковими. Без сну людина здатна прожити 10 днів, тоді як без їжі вона може витримати 14 днів. Відсутність сну хоча б впродовж 24 годин викликає симптоми схожі на алкогольне сп'яніння — погіршення концентрації, зниження реакції та дратівливість.

Поганий сон – це крок до майбутніх інсультів, інфарктів, гіпертонії та інших серйозних захворювань. У той же час нормальний сон - один з дієвих способів профілактики серцево-судинних і багатьох інших захворювань, ожиріння. Недосипання не тільки знижує працездатність, а й призводить до нервових розладів. Недосипання, яке триває тривалий період, призводить до порушення серцевого ритму (його збільшення), підвищення тиску і рівня певних хімічних речовин, що відповідають за запалення, які спричиняють додаткове навантаження на серце. Збільшується ймовірність інфаркту та інсульту, особливо в середньому і старшому віці. Але не можна спати дуже довго. Дослідження підтверджують, що є зв'язок між дуже довгим сном та нестачею енергії. Крім того, якщо людина спить дуже багато, у неї знижується працездатність, виникають проблеми з пам'яттю, тривога, постійна денна сонливість.

За сон відповідає безліч структур головного мозку - це і півкулі, і гіпофіз і лімбічна система. Якщо описати цей процес коротко, відбувається гальмування кори головного мозку, інгібування симпатичних нейронів і стимуляція парасимпатичних нейронів.

Вночі, під час сну, виробляється мелатонін, який називають не лише гормоном сну, а й гормоном молодості. Мелатонін є стимулом, завдяки якому люди хочуть спати. А під час сну наш організм відпочиває та відновлюється.

Декілька порад щоб покращити сон:

  • Дотримуйтесь режиму сну. Лягайте спати та прокидайтесь в один і той самий час.
  • Створіть заспокійливу атмосферу. Можна включити медитації та повністю розслабити тіло.
  • Стежте за раціоном. Не можна багато їсти та бути голодним перед сном.
  • Приберіть девайси. Через телефони мозок навантажується і створює тривожість , через яку можна не заснути або просинатися.
  • Не лягайте спати, якщо не почуваєтесь сонним. У разі, якщо ви не можете заснути протягом 20 хвилин, вставайте з ліжка.
  • Тренуйтесь. Фізична активність протягом дня допоможе вам легше заснути вночі.

Отож, будьте уважні до свого організму і допомагайте йому релаксувати. Не перебільшуйте та не применшуйте, найголовніше – це ваше здоров'я.

Ліхоліт Дар'я

Студентка журналістики

Коментарі

Л
Лариса

В мене прямий зв'язок нервування і проблем із засинанням. Як би я не втомилася - не засну, якщо нервувала багато. До сну теж готуюся заздалегідь. Ніякого телика та гаджетів. Плюс Альпетонін за 20 хвилин до сну. Засинати стала швидко та міцно. А де міцний сон - там і нерви-сталеві канати.

Читайте також