Японська мафія - якудза - направила до евакуаційних центрів постраждалих від землетрусу і цунамі тонни продовольства, води, медикаментів і теплих речей.
"Вони вже відправили людям 70 вантажівок з допомогою на суму понад 500 тисяч доларів", - розповів експерт Джейк Аделштайн, автор двох книг про японську організовану злочинність.
Люди, які опинилися в біді, приймають цю допомогу, незважаючи на свої переконання. "Коли питання йде про життя чи смерть, не має значення, хто саме подасть вам склянку води", - каже журналіст Томохіко Сузукі, що спеціалізується на репортажах про злочинність.
Жорстка дисципліна зробила японську мафію більш ефективним інструментом допомоги, ніж адміністративна машина. У багатьох префектурах саме якудза, а не держчиновники, опинилися першими на місці трагедії, надаючи допомогу пораненим і рятуючи потерпілих.
Всі спроби японських журналістів зв'язатися з босами потужних кланів Суміесі-кай і Інакава-кай не увінчалися успіхом, у найкращому випадку, вони просто грубо відмовлялися від будь-яких коментарів.
Аделштайн впевнений, що вся справа "в кодексі честі" якудза, де у благодійності є навіть назва - "Нінка". Експерти сходяться на думці, що саме нерозторопність держчиновників у трагічних ситуаціях змушує діяти мафію.
Тим часом кількість жертв землетрусу і цунамі в Японії сягнула 10 тисяч 668 людей. Ще понад 16,5 тисяч вважаються зниклими безвісти.
Переважна більшість загиблих – у префектурах Міягі, Івате і Фукусіма. У центрах з розміщення біженців зараз проживають 243 тисячі 49 осіб.
Повністю зруйновано 19814 тисяч будівель, більше тисячі будинків змило в море, 148 – згоріли.
Збитки Японії, за попередніми оцінками уряду, становлять від 15 до 25 трильйонів ієн (від 185 до 308 мільярдів доларів). При цьому поки неможливо оцінити економічні втрати, яких завдали відключення електроенергії, а також збитки від аварії на АЕС "Фукусіма-1", де сталося кілька витоків радіації.