Соцологічна група "Рейтинг" оприлюднила дослідження стосовно підтримки населенням непопулярних реформ. Скорочення кількості держслужбовців та їхньої зарплати, з чого розпочав новий президент Віктор Янукович, є найбільш затребуваним кроком влади на думку українців.
Загрозу економічного занепаду країни відчувають більше половини (56%) опитаних респондентів. Залишаючись практично незмінним протягом останніх півроку, економічний занепад лідирує в так званому рейтингу загроз.
Дещо рідше (41%) опитані відзначали ріст безробіття. Цей показник незмінно другий у рейтингу і за останні кілька місяців ці побоювання зросли, зокрема, найбільше в індустріальних південно-східних регіонах країни.
Внаслідок стабілізації у фінансовому секторі зменшилось відчуття загрози знецінення гривні (з 31% у жовтні минулого року до 24% у березні цього року).
Після президентських виборів зменшилось відчуття загрози свавілля влади (в серпні минулого року майже 40% українців відчували цю загрозу, а у березні цього року – лише чверть). Після перемоги на виборах В.Януковича відчуття загрози свавілля влади у південно-східних регіонах зменшилось вдвічі.
Порівняно з жовтнем минулого року, майже вдвічі зросли побоювання громадян щодо розколу країни та втрати незалежності. Особливо це актуально для Заходу, де кожен п’ятий очікує посилення розколу країни, кожен четвертий - втрати незалежності, кожен десятий - втрати Україною контролю над ГТС, антиконституційного перевороту та військову загрозу з боку Росії.
Лише близько чверті населення висловили готовність за тих чи інших обставин підтримати непопулярні реформи.
Кроки влади направлені на економію державних коштів через обмеження певних пільг, збільшення тарифів і т.д. за будь-яких умов готові підтримати тільки 3% опитаних.
17% - готові підтримати, якщо влада доведе, що ці кроки дійсно дуже потрібні країні. Ще 7% - готові підтримати, але за умови, коли ці реформи не стосуватимуться безпосередньо їх.
Натомість 61% опитаних не готові підтримати непопулярні реформи:
Найбільший спротив непопулярним реформам існує на Півдні та Сході країни, а найбільша готовність підтримати – на Півночі.
Незважаючи на низький рівень підтримки непопулярних реформ, 45% опитаних очікують таких кроків від нового уряду. Найбільше - на Заході, Півночі та в Центрі країни (близько 50%), а найменше на Півдні – 32%. Потрібно зазначити, що прихильники Партії регіонів, Сильної України та КПУ найменше очікують непопулярних кроків від нової влади.
Дослідження ілюструє певну залежність: люди, які більше за інших розуміють загрозу економічного занепаду країни, більш схильні підтримувати непопулярні реформи. Разом з тим, лише половина з них висловили готовність підтримати непопулярні рішення влади.
У випадку, якщо влада буде йти на такі непопулярні кроки 7% мешканців України готові брати участь у масових акціях протесту, а ще 13% - підтримають політичну силу, яка виступатиме з відповідними акціями з вимогою скасування таких рішень.
Серед можливих реформ, найбільшу підтримку отримали ті, які не стосуються більшості мешканців, а саме – скасування пільг для держслужбовців (43%) та скорочення їх чисельності (34%).
Значно меншу підтримку опитаних отримали такі реформи як посилення відповідальності громадян, які не сплачують комунальні послуги (14,7%), скорочення працівників бюджетної сфери (13,8%), впровадження платної страхової медицини (12,1%), збільшення податків для бізнесу (11,1%) та скорочення пільг на проїзд в транспорті (8,6%).
Решта наведених ймовірних реформ майже не отримали підтримки населення. Серед них: підвищення комунальних тарифів (0,9%), підвищення цін на газ для населення (0,9%), підвищення цін на проїзд у громадському транспорті (1,5%), часткове скасування пільг для «чорнобильців» (1,6%), зменшення виплат при народженні дитини (2,1%), часткове скасування пільг для «дітей війни» (2,5%), підвищення пенсійного віку (2,5%), тимчасове призупинення підвищення пенсій (3,4%), призупинення підвищення зарплат (3,5%), надати дозвіл банкам забирати заставне майно в громадян, які не платять кредити (3,5%).
Кожен третій респондент (31%) зазначив, що не підтримує жодну з наведених реформ, а ще 10% не визначились щодо свого ставлення.
Лише 38% опитаних вірять у дієздатність нової коаліції у Верховній Раді, 43% - не вірять.
Щодо ідеї проведення дострокових парламентських виборів думки розділились порівну: 41% прихильників і 41% противників.
Рішення про перенесення місцевих виборів підтримує лише 31% опитаних, не підтримують – 41%, не визначились з цього питання – 28%.