Через фінансову скруту і низькі рейтинги, Яценюк бере "під контроль" партію.
У цю суботу відбудеться важлива політична подія - на Михайлівській площі Арсенію Яценюку буде вручено партквиток "Батьківщини" - пише Олена Яхно, для служби ТСН.
Таким чином "Фронт змін", "Реформи і порядок" і "Народна самооборона" стануть єдиною партією "Батьківщина", а Арсеній Яценюк - її фактичним лідером.
Все враховано
Як відомо, нинішній з'їзд проходить не на дуже сприятливому фоні. По-перше, у фракції не так давно завелися чергові тушки від ФЗ, що, природно, не сприяє зміцненню позицій Арсенія Петровича. По-друге, в самій "Батьківщині" є певна кількість "незадоволених" зі старих бютівців і лідерів маленьких, але гордих партій.
Втім, ризикнемо припустити, що ніяких скандалів і розгулу демократії в дусі старих добрих з'їздів "Нашої України" не відбудеться. Усі суперечки та дискусії відбулися вчора пізно ввечері на політраді партії, яка достроково припинила свої повноваження. Завтра з'їзд урочисто обере новий склад.
"Чекаємо остаточних правок, позицій і кадрових пропозицій Юлії Тимошенко і з цим виходимо на з'їзд. Юлія - головний ідеолог і головний мотор цього об'єднання ", - написав у Facebook народний депутат Арсен Аваков.
Партійним суперечкам не сприяє і місце проведення - вулиця перетворює збори на мітинг. А для з'ясування відносин, погодьтеся, більше підходить камерна обстановка актового залу.
Політолог Михайло Погребинський вважає, що все буде чинно і благородно. "Я думаю, що вони досить досвідчені люди, щоб обіграти "бунтарів". І я думаю, що раз вони вирішують провести з'їзд, то, напевно, у них все враховано".
Свій інтерес
Щодо самого об'єднання теж можна почути безліч різних оцінок. Від найбільш позитивних до різко негативних. Для одних - це перетворення "Батьківщини" на авангард опозиції, для інших - рейдерське захоплення Яценюка.
Ймовірно, як завжди істина десь посередині. На думку експертів, це часткове об'єднання опозиції, де кожна із сторін переслідує свої егоїстичні інтереси.
"Яценюк, звичайно ж, хоче взяти під контроль не тільки фракцію, а й партію. Він хоче отримати завдяки цьому об'єднанню статус офіційного престолонаслідника Тимошенко, - зазначає політолог Володимир Фесенко, - Мета Яценюка взяти під контроль все, а в обмін дати партії і багатьом членам старої "Батьківщини" фінансове утримання. Утримувати партію на плаву. Ось чому йдуть на це об'єднання навіть ті, хто Яценюку не довіряє".
Михайло Погребинський відзначає і іншу обставину - Яценюка просто не можна замінити.
"Звичайно ж, актив "Батьківщини" ніколи в житті не погодився б на передачу контрольного пакету Яценюку з різних причин. Але справа в тому, що у них немає іншого виходу. Яценюк - єдина людина в цьому середовищі, яка має рейтинг. Там у жодної людини немає рейтингу, який був би вище Симоненка".
І нарешті, всі розуміють (навіть найжорсткіші критики Арсенія), що до президентських виборів у цієї партії іншого лідера вже не буде.
Тільки початок
Заради справедливості, слід зазначити, що завтрашній об'єднавчий з'їзд - це все-таки досягнення. Певним чином спростована давня українська політична формула: демократи об'єднуються тільки перед розстрілом.
Рік тому було оголошено, що десяток опозиційних партій, і насамперед "Батьківщина" з "Фронтом змін", підуть на вибори єдиним списком. Тоді це розглядалося як політтехнологія, спрямована на виграш першого місця за партійними списками. Навіть самі учасники об'єднання говорили, що на вибори всі підуть разом, а потім розійдуться по різних фракціях. Але на подив, при всіх чварах, об'єднання виявилося тривалим і досить міцним.
Надалі, судячи з усього, багато що залежатиме від того, як складатимуться відносини між Арсенієм Петровичем і Юлією Володимирівною. Напевно, і у Тимошенко теж є підозри щодо Яценюка. І вона, як і багато її соратників, побоюється, що він може перебрати на себе всі важелі контролю.
"Тимошенко буде створювати і юридичні, і політичні механізми стримування. І в цьому контексті буде цікаво подивитися, хто які завтра отримає посади в керівництві партії", - зазначає Володимир Фесенко.
"Контроль над партією Яценюк отримає, але недовіра і підозра до нього залишаться. Це тільки початок процесу. Це як у шлюбі - мало одружитися, треба ще стати сім'єю. Якщо родина не відбудеться в політичному плані, то неминуче розлучення ", - резюмує експерт.