Результати експериментів канадських вчених можуть змусити переглянути свої погляди мільйони людей, які починають свій день з чашки кави, щоб збадьоритися перед робочим днем.
Виявилося, що кофеїн знижує мотивацію до розумової праці.
Дослідження учені з Університету Британської Колумбії проводили на щурах. Щоб розрізнити "ледарів" і "трудоголіків", науковці вчинили таким чином: тварин саджали в клітку з п'ятьма розподільниками їжі, кожному з яких відповідав конкретний колір.
В один з розподільників надходила солодка їжа. Щоб отримати її, потрібно було натиснути на важіль у відповідь на короткий світловий спалах. Але щур міг відреагувати на довший світловий сигнал і отримати подвійну порцію. Короткий спалах тривав секунду, довгий – 5 секунд.
"Розумово працьовиті" тварини чекали на 5-секундний сигнал і отримували подвійну порцію частування.
За словами авторів експерименту, це досить близька аналогія звичайного офісу, де одні старанно трудяться з неослабною увагою, а інші воліють виконати мінімально необхідну частину роботи, а час, що залишився витратити на Facebook, "ВКонтакте" або фотографії котиків.
Потім вчені почали давати щурам психостимулятори амфетамін і кофеїн. Вважається, що вони обидва мобілізують нервову систему, допомагаючи зібратися і вирішити проблему.
Так от, виявилося, що амфетамін дійсно працює як стимулятор - але лише тільки у ледарів. А на "старанних працівників" амфетамін діяв навпаки: у них зникала мотивація до наполегливої ??праці.
І найбільш несподіваний результат принесла роздача кофеїну: він ніяк не впливав на розумову працездатність ледарів і знижував її у трудоголіків.
Слід зазначити, що мова йде не про активність взагалі, а лише про мотивацію до розумової праці. Бадьорість і у ледарів, і у трудоголіків підвищується від стимуляторів однаково; різниця, очевидно, лише в тому, як вони цією бадьорістю розпоряджаються.