Кажани занесені до Червоної Книги, але можуть переносити сказ

177
0

Рукокрилі, або кажани, складають одну з найбільш багатих за видовим складом груп хребетних тварин, частка яких сягає 20 % від усіх видів ссавців світової фауни. Це єдині ссавці здатні до активного польоту.

Рукокрилі знайдені на всіх континентах, за винятком Антарктиди. Потаємний спосіб життя протягом століть збуджував людську уяву. А “німий” нічний політ кажана завжди викликав багато забобонів. І лише останні 60 років ми з упевненістю можемо говорити про те, що у темряві кажани орієнтуються за допомогою ультразвукових сигналів, які не чутні людиною. Поступово від марновірств та міфів людина приходить до розуміння надзвичайного і захоплюючого способу життя, цих тваринок.

Протягом кількох останніх десятиліть відмічено значне скорочення чисельності популяцій кажанів у Європі та Україні, зокрема. Серед причин, що призвели до цього, основним є зменшення кількості придатних сховищ, деградація біотопів, використання пестицидів. Хоча, більшість видів кажанів помірних широт мають високу амплітуду пристосувань до змін умов навколишнього середовища, проте ряд біологічних особливостей цих тварин є причиною їх підвищеної вразливості. Це: низька плодючість кажанів (одна доросла самка може приносити 1 –2 дитинчат один раз на рік), вимогливість та консерватизм щодо типів сховищ, умов розмноження і зимівлі, колоніальність, беззахисність під час зимівлі. Все ускладнюється невиправдано негативним ставленням людей до кажанів. Зниження чисельності рукокрилих, на жаль, супроводжується також скороченням їх видового складу.

В Україні зустрічаються 26 видів цих тварин. Усі кажани нашої фауни є виключно комахоїдними. Вага комах, якими кажан ласує протягом ночі, може дорівнювати 1/2 - 1/3 його власної ваги. Один кажан середнього розміру здатен з'їсти протягом ночі кілька тисяч комарів. Раціон живлення рукокрилих на 70 % може складатися з тих видів комах, які схильні до масових розмножень і здатні пошкоджувати сільськогосподарські культури та масові насадження.

Кажани не будують собі сховищ, вони лише використовують існуючі природні укриття (підземелля, скельні тріщини, дупла і порожнини під відсталою корою тощо) або ті, які створені людиною (горища, підвали, вентиляційні ходи та інші частини будівель).

Кажани є непомітними сусідами. Лише маленькі шматочки посліду на віконному карнизі або тихе шарудіння в стіні будівлі можуть засвідчити їх присутність. Оселившись поруч з Вами кажан не принесе шкоди Вашій оселі. Кажани не здатні гризти проводку чи стіни, не пошкоджують меблі та не притендують на продукти, які можуть зберігатися в домі. Все чого вони потребують – це затишку. Послід рукокрилих складається виключно з решток комах і є ідеальним добривом для саду або квітника. Чорні шматочки посліду не є джерелом захворювань.

Зазвичай кажани потрапляють у житлові приміщення випадково. Нерідко таке трапляється з “недосвіченими” молодими тваринами або пораненими особинами, чи ослабленими внаслідок тривалої та холодної зими. Часом кажани залітають у відкрите вікно “захопившись” гонитвою за комахами. Взимку тварини можуть потрапляти до квартир у пошуках більш комфортного сховища.

При виявленні кажана у приміщенні слід робити наступне:

1. Якщо у приміщенні є домашні тварини (кіт, собака), слід вивести їх з кімнати, адже намагаючись спіймати кажана, вони можуть його поранити чи вбити, або ж самі бути покусаними.

2. Якщо кажан літає по приміщенню (у теплий період року), розкрийте вікно навстіж, забравши штори, та простежте, щоб кажан вилетів.

3. Якщо кажан сидить, обережно його ув'язніть. Для цього необхідно спокійно наблизитися до тварини, та одягнувши товсті рукавички або обгорнувши руку ганчіркою, обережно взяти тварину і посадити до коробки. Якщо кажан сидить на рівній поверхні (стіна, підлога, стеля), безпечнішим є накрити тварину картонною коробкою (або будь – якою ємкістю) та обережно підсунути плоску картонку між краями коробки та поверхнею, на якій сидить кажан. Потім, притискаючи картонку, слід повільно перевернути коробку – кажан опиниться ув'язненим всередині.

4. Якщо Ви знайшли кажана у теплий період року, слід звільнити його ввечері або вночі. Якщо тварина активна (переміщується в коробці чи пручається у руках), випустіть її, вийшовши на двір. Переконайтесь, що кажан полетів, а не сів на якусь поверхню (в межах досяжності котів або інших хижаків). Якщо кажан сонний і неактивний, слід стимулювати його пробудження, поставивши коробку у тепле місце, та дочекавшись активних рухів тварини, звільнити її.

5. Якщо знайшли кажана в морозний період, випускати його назовні не можна. Таких тварин, зазвичай, треба перетримати до весни (у спеціальних умовах) або помістити їх до сховища, в якому вони зможуть продовжити свій зимовий сон.

6. Слід пам'ятати: ніколи не брати кажана голими руками, Самі вони не нападають, але захищаючись, як і будь –які дикі тварини, можуть вкусити, коли їх беруть до рук (тому в будь –якому випадку з кажанами працюють у рукавичках).

Враховуючи дану інформацію, хочу звернути увагу читачів на те, що кажани як і інші тварини, можуть потерпати від інфекційних хвороб, у тому числі і сказу. Вірус сказу передається через укуси та обслинення пошкоджених ділянок шкіри або слизових. Доказів передачі вірусів сказу аерозольним шляхом не має, і отже, заразитися сказом, тільки перебуваючи в одному приміщенні або будинку з кажаном, неможливо.

Проте, потенційно укус кажана може спричинити розвиток сказу у людини, тому, згідно з рекомендаціями ВООЗ та відповідними інструкціями, дійсними на території України, всі особи, що були укушені кажанами, мають отримати щеплення проти сказу.

Не дивлячись на те, що кажани можуть бути причиною захворювань людини, проте слід пам'ятати, що всі види кажанів занесені до Червоної книги України. Особливий охоронний статус цих тварин визначено також національними законами про приєднання до відповідних міжнародних договорів. Будь –які дії, що можуть зашкодити кажанам, відповідно до чинного законодавства України, є протизаконними.

Будьмо ж дружніми до кажанів! Сприяймо їм, і вони не завдадуть нам ніякої шкоди!

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!