Очікування народження дитини ? один з найважливіших етапів у житті жінки. Професійний супровід дозволить ефективно моніторити стан здоров'я матері, темпи розвитку плода, не допустити ускладнень, невиправданих страхів.
Щоб уникнути труднощів, ризиків, бути впевненою в нормальному перебігу вагітності, важливо проходити всі призначені огляди, скрининги, не ігнорувати рекомендації фахівця. Відповідальний підхід до материнства, вибір лікаря з високою кваліфікацією, медичного закладу з гідною технічною базою багато в чому стануть гарантом безпроблемною вагітності і успішних пологів.
Базові принципи спостереження за майбутньою мамою
Особливості дітородної функції жіночого організму, способи надання допомоги протягом вагітності, пологів та після них вивчає така наука, як акушерство. Об'єктивно оцінити стан здоров'я вагітної, розвиток плода може тільки лікар-гінеколог з високою кваліфікацією, керуючись результатами обстежень, лабораторних тестів. Важливе значення має своєчасне проходження скринінгів. Такий підхід дозволить не просто контролювати процес виношування, попередити ускладнення, а й дасть можливість на ранньому етапі виявити генетичні аномалії у формуванні плоду.
На терміні 11-14 тижнів необхідно пройти комплексну допологову діагностику порушень розвитку дитини - УЗД, в тому числі для вимірювання товщини комірного простору і визначення сироваткових маркерів РАРР-А, ?-одиниці ХГЧ. З настанням 20-22 тижні проводиться повторна сонографія для виключення генетичних хвороб, які пізно виявляються, контрольне відвідування - на терміні 30-34 тижні. В окремих випадках при наявності факторів ризику (вік матері, народжена дитина з вадами розвитку), відхилень, зафіксованих УЗД, додатково проводять цитогенетичний аналіз матеріалу, отриманого в ході інвазивних процедур (наприклад, навколоплідних вод, ворсин оболонки плаценти). Скринінгові тести абсолютно безпечні, незамінні для виділення груп ризику певних захворювань, різних порушень.
Комфортне і грамотне ведення вагітності в Києві є на базі сучасної мережі медичних центрів «Гармонія здоров'я». Фахівці першої, вищої кваліфікаційної категорії з багаторічною успішною практикою спостереження майбутніх мам допоможуть у вирішенні будь-якої проблеми, створять індивідуальну програму супроводу вагітної, здійснять всі необхідні обстеження і процедури на професійному рівні.
Специфіка огляду майбутньої мами у лікаря-гінеколога
Стан здоров'я жінки, інтенсивність розвитку плода вимагають системного моніторингу, починаючи з 12 тижнів. На першій консультації лікар обов'язково уточнює анамнез, умови життя, роботи, наявність шкідливих факторів. Крім візуального огляду на гінекологічному кріслі, призначаються дослідження крові на найнебезпечніші захворювання (ВІЛ-інфекція, сифіліс, інфекційний гепатит), біохімічні показники (загальний білок, глюкоза, білірубін та ін.), Проводиться взяття мазків з сечовивідного, цервікального каналу. Якщо немає ускладнень, відвідувати провідного лікаря-гінеколога рекомендовано не рідше 1 разу на місяць до настання 28 тижнів, з цього моменту до 36-ї - кожні 14 днів і щотижня в останньому періоді перед пологами.
Обов'язкові дослідження вагітної, які проводять на кожному прийомі:
- вимір маси тіла;
- перевірка артеріального тиску;
- оцінка висоти дна матки;
напрямок на здачу аналізу сечі (важливо контролювати рівень білка, глюкози, має значення її щільність, в деяких випадках потрібна мікроскопія осаду).
Крім цього лікар уточнює самопочуття, наявність нездужання, скарг. Необхідно обов'язково повідомляти про появу таких симптомів, як кровомазання, скорочення матки, набряки, головний біль, поганий сон. Важливо пам'ятати, що стресові ситуації сприяють розвитку патологічних станів, ускладнень соматичних захворювань, акушерських недуг. Супровід і підтримка досвідченого лікаря допоможуть запобігти, вчасно виявити і вирішити проблему, пов'язану зі здоров'ям, виношуванням плоду, уникнути негативу і страхів.