Представники Компартії зареєстрували у Верховній раді законопроект, щодо відновлення смертної кари за умисне вбивство з обтяжливими обставинами.
На думку авторів, це знизить рівень злочинності і заощадить бюджетні кошти, які витрачаються на утримання відбувають довічне ув'язнення.Правозахисники вважають, що відновлення смертної кари неможливо, оскільки Україна є членом Ради Європи.
Законопроект # 8148 "Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуальний кодекси України (щодо введення смертної кари як виду покарання)" був зареєстрований у парламенті главою фракції Компартії (КПУ) Петром Симоненко і народними депутатами Ігорем Алексєєвим та Валерієм Бевзом (обидва - КПУ). Документ передбачає повернення смертної кари як вищої міри покарання за умисне вбивство з обтяжливими обставинами, яке зараз класифікується статтею 115 КК.
Мова йде про навмисне вбивство двох або більше осіб, малолітньої дитини або вагітної жінки, а також заручника. Крім того, таким чином пропонується карати за вбивство, вчинене з особливою жорстокістю; поєднане з згвалтуванням; вчинене на замовлення або за попередньою змовою групою осіб. Зараз стаття 115 КК передбачає позбавлення волі строком від 7 до 15 років, а за умисне вбивство, вчинене повторно, - від 10 до 15 років або довічне ув'язнення.
Смертна кара не застосовується в Україні з 1997 року - після вступу до Ради Європи в 1995 році на неї був введений мораторій. До 1997 року вищою мірою покарання в Україну був розстріл. У 2000 році Верховна рада внесла зміни до Кримінального кодексу, остаточно вилучивши поняття "смертна кара" з офіційного списку кримінальних покарань і замінивши його довічним ув'язненням.