
Споживче кредитування є однією з найпопулярніших фінансових послуг. Незважаючи на доступність інформації, багато позичальників продовжують стикатися з непередбаченими обставинами.
Найпоширеніше — нарахування відсотків після погашення позики. Міністерство юстиції України видало рекомендації, які дозволять не допускати такі ситуації і не переплачувати зайві гроші.
Хитрощі банківських організацій
Можливості ринку споживчого кредитування в Україні досить великі. Позичальники можуть скористатися послугами банків або вдатися до допомоги МФО. Причому за останній час спостерігається зростання клієнтської бази саме в мікрофінансових установах. Основною причиною такої поведінки українців виступили посилення вимог банків і правки в чинному законі «Про споживче кредитування», які вступили в силу з 1 січня 2021 року. Згідно з ними, позичальники отримали державний захист від великих штрафних санкцій МКК в разі прострочень платежів. Крім того, подібні компанії зобов'язали відкрито надавати всю інформацію по позиках на офіційних сайтах. Так, кожен клієнт може ознайомитися з реальними відсотками і зборами за кредитами на сайті TKCredit і заздалегідь розрахувати суму переплати.
Що стосується банків, то хоч діяльність цих організацій і регулюється законом, нерідкі випадки неправомірних дій з боку їх працівників. Наприклад, коли співробітник на словах підтверджує закриття кредиту, замовчуючи про решту на рахунку непогашеної мінімальної суми в кілька гривень. Згодом, ця сума починає обростати штрафами і пенею.
Ще один варіант — нарахування процентів не на тіло кредиту, а на весь позику з відсотками. Або ігнорування закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який забороняє нараховувати штрафи під час проходження військової служби. Також банк здатний нараховувати відсотки в односторонньому порядку, без повідомлення про це клієнта.
Проінформований — значить захищений
Будь-яке порушення прав — це причина звернутися до суду. Підставою може послужити вимога:
- визнання кредитного договору недійсним;
- встановлення підпису нотаріуса про стягнення заборгованості не обов'язковою до виконання;
- здійснити перерахунок заборгованості або повернути переплату по позиці;
- відшкодування моральної шкоди.
Згідно ст. 382 КК України, фінустановам, в тому числі і банкам, загрожує кримінальна відповідальність за невиконання приписів суду.