Окупація Криму найсильніше вдарила по малому та середньому бізнесу.
"У нас часто міркують, хто постраждав від відділення більше: Крим, Україна або Росія. Я вважаю, що постраждали всі, але більше за інших - дрібний та середній бізнес", - заявив виданню власник міні-пансіонату на Тарханкуті Віктор.
В інтернеті зараз можна знайти тисячі оголошень про продаж бізнесу в Криму, тоді як раніше у розпал турсезону їх було лише по кілька десятків.
"Тисячі оголошень про продаж виробничих комплексів, атракціонів, торгових підприємств пансіонатів можна знайти і на російських ресурсах, не кажучи вже про сотні підприємців, які закрили бізнес і перебралися на континент за останні три місяці", - стверджує видання.
Як повідомляє журнал, через анексію півострова Росією постраждав не тільки туристичний бізнес. По місцевому АПК вдарив дефіцит води, адже вода з Дніпра забезпечувала 85% потреб Криму. Але через того, що Крим не оформив договори на постачання Північно-Кримським каналом, подачу води було зменшено. Фермери скаржаться на нестачу води для поливу, а експерти підраховують збитки від втрати врожаю, які можуть скласти близько 100 млн євро.
Крім того, з липня у підприємств, які закуповували товари на території материкової України, почалися складнощі з оформленням платежів у гривні. За законами РФ, вони тепер оформляються як валютні.
Деякі виробники кримських вин, зіткнувшись з експортними труднощами, обрали ринком збуту Росію, а деякі - перевели виробництво на материк. Таким чином, українцям незабаром, ймовірно, доведеться відмовитися від багатьох звичних винних брендів.
Так, ПАТ "Солнечная долина" тепер буде орієнтуватися на російський ринок, а Бахчисарайський винно-коньячний завод, навпаки, вироблятиме свою продукцію на потужностях в Одесі.
Окрема ситуація із заводом шампанських вин "Новий світ", Сімферопольським виноробним заводом і "Коктебелем" - їх вже націоналізували окупанти.