
Економічна криза, про яку говорили два роки вже почалася. Імпульсом до цього став коронавірус, пік поширення якого очікують у квітні-травні.
Як зазначає видання "НВ", окрім коронавірусу економічна нестабільність посилюється нафтовими війнами.
Коротко, що чекає Україну:
— За 2 роки експорт знизиться на $10 млрд (а значить і валютні надходження, і ситуація на валютному ринку).
— Дефіцит торгового балансу виросте до $13 млрд.
— Вартість зовнішніх запозичень зросте до 5%-8%, рефінансувати борги буде складніше.
— Доларовий ВВП знизиться на $20-$30 млрд.
— Середня заробітна плата знизиться на 20%.
— Роботу втратять до 500 тис. осіб.
— І не менш 300-500 тис. трудових мігрантів повернеться в Україну.
— Відповідно, знизяться перекази від них мінімум на 30% (з $12 млрд до $8 млрд).
— Офіційний курс може опуститися до 35 грн/дол.
Багато країн вже створили антикризові штаби і вживають антикризових заходів:
1) У зв'язку з коронавірусом Трамп запропонував зменшити до 0% їх payroll tax (на зразок внесків на соціальне страхування і медицину, по 6,2% + 1,45% з працівників і стільки ж з роботодавців, в цілому 15,3%).
2) В Данії дадуть відстрочку платникам зі сплати ПДВ через коронавірус, щоб пом'якшити удар.
3) Австралія збирається прийняти пакет заходів, спрямований на порятунок бізнесу від наслідків коронавіруса у вигляді податкових пільг для інвестицій, підтримки малого і середнього бізнесу і пільг для пенсіонерів.
4) Китай вводить податкові пільги для захисту економіки від коронавірусу.
5) Велика Британія планує податкові пільги для вразливих верств населення і дешеві кредити для малого бізнесу, і навіть розглядає можливість зниження ПДВ, як відповідь коронавірус.
6) Італія введе податкові пільги для бізнесу, щоб допомогти подолати наслідки епідемії.
Всі країни рятують локальну економіку і підтримують збереження робочих місць. Це головне. Є робочі місця — є споживання, створення продукту для економіки і немає соціального навантаження за безробіттям.
В Україні ще тиждень тому мав би бути створений Антикризовий штаб на чолі з президентом за участю прем'єр міністра, міністрів економіки, фінансів, енергетики, охорони здоров'я, освіти, внутрішніх справ, голови НБУ, голів комітетів ВРУ — економічного, фінансового, охорони здоров'я. Але такого штабу немає...
Головне завдання такого штабу — координація дій щодо зниження ризиків кризи для української економіки, збереження робочих місць, підтримка критичним секторам економіки на час кризи, стимулювання внутрішніх інвестицій і споживання
Якби він був створений, план дій міг би бути таким:
1. Створити антикризовий план і антикризову програму на 2020-2021 роки.
2. Стабілізувати макроекономічну ситуацію:
— Провести помірну контрольовану девальвацію для оздоровлення економіки і стимулювання експорту
— Балансувати і за необхідності провести секвестр видатків бюджету
— Подивитися таргети по інфляції і вжити заходів щодо стримування інфляційних очікувань.
3. Розробити і впровадити програми підтримки бізнесу і підприємців:
— Стимулювати збереження і створення нових робочих місць
— Купірувати паніку серед населення (розробити заходи щодо забезпечення медичною допомогою та продовольством в період карантину, забезпечити стабілізацію валютного курсу на готівковому ринку)
— Забезпечити грамотну комунікацію.
— Стимулювати споживання, зокрема за рахунок споживчого кредитування і створення робочих місць.
— Створити і реалізувати програму підтримки експортерів (активізація роботи кредитно-експортного агентства, створення мережі торгових місій в межах експортної стратегії, податкові преференції для експортерів високотехнологічної продукції)
— Створити і реалізувати комплексну програму стимулювання імпортозаміщення, локалізації виробництва імпортованої сьогодні продукції
— Провести податкову реформу і запустити податок на виведений капітал, як фактор стимулювання ділової активності та прискорення модернізації економіки (після проходження активної фази кризи, але базу готувати заздалегідь).
— Відновити можливості функціонування спеціальних економічних зон, індустріальних парків, як факторів залучення інвестицій в нові сектори економіки і створення нових робочих місць
— Створити і реалізувати антикризову програму підтримки українських виробників і промисловості.
4. Створити Міжнародний фінансовий центр Київ за участю міжнародних фінансових інститутів і роботою за британським правом з метою залучення інвестицій та нівелювання ризиків української судової юрисдикції (підготовка проекту 2 роки, старт — після завершення кризи)
5. Підготувати і запустити інфраструктурні проекти в форматі державно-приватного партнерства (порти, аеропорти), зокрема під державні гарантії. Саме інфраструктурні проекти в кризу є важливою підтримкою економіки, стимулюючи внутрішнє споживання і створення робочих місць.
Китай в 2008-2009 році виділив до 10% ВВП на такі проекти, що дозволило безболісно пройти кризу.
6. Активізувати і завершити роботи з реалізації цифрової стратегії України, як фактор, що дозволяє підвищити продуктивність економіки.
Можна продовжувати, але сенс, якщо штабу немає