Тема рівності у сучасному суспільстві надзвичайно актуальна. Щодня ми відкидаємо дедалі більше стереотипів та змінюємося. Та все ж є аспект, у якому прогрес досі незначний — психологічне здоров'я чоловіків.
В умовах війни та економічної кризи ця проблема ще більше загострилася. Хто актуалізує це питання та змінює ставлення до нього — далі.
Руйнуємо стереотипи
Війна в Україні дала можливість людям переглянути застарілі погляди та переконатися в тому, що ролі чоловіків і жінок не обмежені статевими ознаками. У цей період жінки проявили себе як активні учасниці бойових дій, парамедикині, рятувальниці, повноцінні партнери у родинному житті, які можуть подбати про сім?ю самостійно. Це свідчить про те, що щодо ролей і функцій не має бути ніяких обмежень.
Зважаючи на цей контекст, важливо розглянути інший бік медалі. Як і жінки, чоловіки можуть відчувати стрес та емоційні труднощі, особливо під час війни. Вони не повинні завжди бути сильними, приховувати свої емоції та залишатися наодинці зі своїми проблемами. Важливо розуміти, чоловіки також мають право на психологічну підтримку та психотерапію. Стереотипи й соціокультурний тиск не мають обмежувати їх у вираженні почуттів та отриманні допомоги. Для того, аби дати можливість чоловікам відкрито говорити про свої проблеми, рік тому в Україні виник проєкт «Лінія підтримки для чоловіків».
Розмова з психологом/-инею
На Лінію телефонують чоловіки з різних куточків України — від сходу до заходу, від півночі до півдня — всі розповідають про різні життєві виклики. Спочатку багато з них не знають, що саме казати та як поводитися. Однак завдяки спеціалістам та спеціалісткам Лінії, чоловіки знаходять внутрішню сміливість і відкрито говорять про свої переживання. В кінці розмови майже всі вони зауважують, що їхній емоційний стан покращився, та висловлюють психологам і психологиням вдячність за можливість бути почутими.
Такий дзвінок стає першим кроком до усвідомлення кореня проблем та можливості знайти рішення. Спеціалісти/-ки Лінії не засуджують, не критикують, а дають інструменти, допомагають змінити ставлення до себе та свого оточення.
Коли варто звертатися до психолога/-ині
Часто люди плутають депресію або тривожність з просто поганим настроєм, але це може мати погані наслідки. Ігнорувати психологічні проблеми не варто, адже вони впливають на загальну якість життя, стосунки з сім'єю та навіть на фізичний стан. Для того, щоб оцінити свій емоційний стан, фахівці та фахівчині в галузі психології рекомендують відверто відповісти на такі запитання:
- У вас є відчуття нерозуміння з боку близьких та рідних?
- Чи буває у вас багато виснажливих думок, з якими важко впоратись, і які впливають на ваше самопочуття?
- Чи маєте ви проблеми зі сном, наприклад, вам важко заснути або, навпаки, постійно хочеться спати?
- Чи відчуваєте ви фонову тривогу або постійне невдоволення чимось?
- Чи буває таке, що ви відчуваєте себе самотньо?
- Чи погіршилися ваші стосунки з близькими, друзями, рідними?
Якщо хоча б одна з відповідей на ці питання буде позитивною, не вагайтеся та звертайтеся за допомогою до фахівця/-чині.
Де знайти допомогу
Лінія підтримки для чоловіків — це можливість для кожного чоловіка в будь-який час отримати безкоштовну психологічну підтримку. Телефонуйте за номером 2345 та розкажіть про те, що вас хвилює. Досвідчені оператори/-ки Лінії вислухають вас, допоможуть розібратися зі складними ситуаціями та знайти вихід. Усі звернення залишаються анонімними, не фіксуються та не передаються третім особам. Тому ви можете бути впевнені в конфіденційності своєї розмови.
Не вагайтеся! Якщо ви відчуваєте стрес, депресію, постійно втомлюєтеся, гніваєтеся без причини чи відчуваєте будь-які інші погіршення емоційного стану, дзвоніть на Лінію. Пам'ятайте, що увага до свого психологічного здоров?я — це дбайливе ставлення не лише про себе, а й про свою сім'ю та суспільство загалом.
Лінія психологічної підтримки для чоловіків реалізується UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні, за підтримки уряду Великої Британії у співпраці з ГО «Інноваційні соціальні рішення».