
Кожен десятий житель планети знає, що таке мігрень, не з медичних довідників, а з власного гіркого досвіду. Недуга починає проявляти себе ще в дитинстві або у підлітковому віці, зазвичай – під час статевого дозрівання.
За статистичними даними, жінки стикаються з цією неврологічною хворобою частіше ніж чоловіки.
Причини мігрені
Причина аномального головного болю пов’язана з підвищеною збудливістю нервових клітин мозку. Подібне порушення призводить до надмірної чутливості нейронів по відношенню до зовнішніх та внутрішніх збудників, що називаються тригерами.
До них можна віднести:
- алкоголь;
- стресс;
- різкі запахи;
- порушення режиму сну, дієти;
- яскраве світло;
- погодні зміни (біль іноді визиває спека).
Впоратися з таким видом головного болю зазвичай допомагають лікарські засоби. Наприклад, препарат «АФФИДА Макс з Аргініном», що спеціально розроблений для усунення симптомів мігрені, він діє вже через 20 хвилин після вживання. До того ж препарати Аффида ефективні і при болях в суглобах та м’язах, зубному болю та менструальному.
Симптоми та ознаки мігрені
Часто головний біль не є основною та достовірною ознакою мігрені. Клінічна картина хвороби набагато складніша. Розрізняють чотири стадії мігрені, кожній з яких властивий певний набір симптомів. При цьому далеко не у всіх виразно проявляються всі стадії. Більшість, навпаки, зазначає наявність лише однієї або декількох з них:
- продром, може виникати за певний період часу до настання болю (від декількох годин або суток). Характеризується проявом стомленості, роздратованості, пригніченості. Дехто відчуває навпаки підвищення активності та апетиту;
- аура, зазвичай виникає перед початком відчуття болю. Триває у середньому півгодини, іноді більше. Характерні зорові ефекти у вигляді сліпих плям, спалахів світла, чуттєвих ефектів у вигляді відчуття оніміння або поколювання, проблеми з підбором слів чи речові ускладнення;
- фаза головного болю. Триває від 2-3 годин до декількох суток. Біль має пульсуючий характер, охоплює всю голову або локалізується у скронях. Ймовірні напади нудоти, бажання усамітнитися в темному приміщенні;
- постдром. Наступає після фази головного болю і може супроводжуватися стомленістю, пригніченістю або роздратованістю. Концентрація уваги ускладнена. Симптоматика зберігається протягом суток.
Мігрень у жінок
Серед причин мігрені у жінок можна вирізнити:
- зміни тонусу судин під впливом зміни гормонального фону протягом менструального циклу. У деяких жінок біль може з’явитися під час кровотечі, у інших під час овуляції;
- вагітність, під час якої значно підвищуються навантаження на систему кровообігу;
- клімакс, з настанням якого співвідношення гормонів в організмі жінки суттєво змінюється.
Оскільки мігрень у жінок, симптоми та лікування залежать від індивідуальних особливостей організму, рекомендовано приймати профілактичні заходи. Профілактика з використанням засобів народної медицини, масажу та інших видів терапевтичної дії дає можливість значно знизити ризики нападу мігрені.
Ускладнення та фактори ризику
Найбільш загрозливим ускладненням є мігренозний статус. Внаслідок постійної блювоти людина починає страждати зневодненням, що призводить до розвитку тяжких патологій:
- набряк головного мозку;
- судоми;
- інфаркт міокарду;
- інсульт.
Факторами ризику появи мігрені може бути генетична схильність, вік (часто захворювання зустрічається у людей віком 30-39 років), систематичні стресові ситуації, продукти харчування синтетичного походження та низької якості, неповноцінне харчування (дієти), зміни режиму сну, інтенсивні фізичні навантаження або вживання медичних препаратів.