
Лумініца Одобеску, міністерка закордонних справ Румунії дала велике інтерв'ю виданню digi24.ro, в якому розповіла до чого слід готуватися у найближчому майбутньому - не лише Румунії, але й іншим країнам ЄС та чому слід всіма силами допомагати Україні у боротьбі з російським агресором.
"Попереду непростий рік"
— Це буде рік виборів (на листопад 2024 року в Румунії заплановані вибори президента та до законодавчих органів влади. - ред.), але також і спротиву, стійкості, тому що ми говоримо про рік з багатьма викликами, з відкритими військовими конфліктами. Якщо говорити про агресивну війну, яку веде Росія в Україні, яка незабаром відзначатиме два роки з початку цієї війни, а також конфлікт на Близькому Сході, напади хуті на цивільні кораблі тощо. З іншого боку, інші виклики залишаються на нашому порядку денному... Але всі ми знаємо, що цей рік буде надзвичайно складним і важким, саме тому, що у нас на європейському континенті триває війна.
"Війна вже на кордоні з Румунією"
— (Війна вже) на кордоні з Румунією, на кордоні Європейського Союзу та на кордоні НАТО, і це має прямі наслідки для нас, для нашої безпеки, для безпеки Румунії, але також для європейської безпеки. І ця війна не тільки за Україну, це війна і про те, як нам, нашим європейським партнерам, разом зі Сполученими Штатами вдається продовжувати підтримувати Україну...
Коли ми говоримо про війну, яку розв’язала Росія, ми говоримо не лише про військовий конфлікт і загарбницьку війну, яка ведеться в Україні, ми говоримо про гібридну війну... І ця гібридна війна впливає на всіх нас і в основному на вразливих партнерів, а також на європейські держави, особливо в перспективі виборів. І ми всі знаємо, що коли відбуваються вибори, держави, які мають власні інтереси, такі як Росія, і не тільки, використовують ці інструменти в напрямку, який ми не бажаємо. Нещодавно ми бачили приклад того, як російський наратив швидко підхопили різні діячі. Це важлива справа, і ми робимо це в координації з нашими партнерами, щоб побачити, як саме ми можемо протистояти гібридним діям, як ми можемо протидіяти дезінформації, в тому числі в перспективі виборів. Це виклик, на який має відповісти не лише Румунія, а й інші європейські держави, тому що європейські вибори є тестом, насамперед тестом на демократію, також тестом на стійкість наших суспільств, які стикаються з цими викликами.
"Слід навчитися відрізнити правду від брехні"
— Дуже важливо підвищити спроможність влади комунікувати, реагувати та подавати прозоро, іноді випереджаюче, необхідну інформацію, щоб громадяни могли розрізнити, що є фальшивим російським наративом, а що — правдою. І ми працюємо в цьому напрямку. Ми тісно співпрацюємо зі стратегічними партнерами, головним чином зі Сполученими Штатами, а також з Європейською комісією та іншими європейськими партнерами. Це явище нове, і воно максимально інтенсивне, достатньо послухати заяви речниці російського МЗС або інших діячів, які посилають різні меседжі в цьому напрямку. І побачити як вони підхоплюються і як вони поширюються у суспільстві, особливо через канали соціальних мереж.
"Наша мета - зміцнення безпеки в Чорноморському регіоні"
— Слід підкреслити, що Румунія наразі користується найсоліднішими гарантіями безпеки у своїй історії. Це важлива річ, але, очевидно, нам потрібно готуватися і надалі. У нас є важливі рішення, які були прийняті у Вільнюсі, вони виконуються, ми говоримо про посилення оборони і на східних рубежах. Також ми говоримо про геостратегічну роль Чорного моря. Очевидно, ми повинні бути готові. І це мета румунської влади, наш діалог зі стратегічними партнерами... Зокрема вітаємо особливий інтерес Сполучених Штатів до Чорноморського регіону... Я вірю, що зміцнення безпеки в Чорноморському регіоні, наша пріоритетна мета, буде ефективною, і це вже очевидно...
Цього тижня ми продовжили діалог з нашими американськими колегами, з помічником держсекретаря, який перебував у Румунії. Крім того, під час нещодавнього діалогу з Генеральним секретарем НАТО ми обговорили, як ми можемо зробити Чорне море ще більш помітним у порядку денному НАТО та порядку денному діалогу з нашими американськими партнерами. Очевидно, що існують проблеми безпеки, включаючи безпосередній вплив на нас через інциденти з дронами... Також звертаю увагу на нещодавно підписану Румунією, Болгарією та Туреччиною угоду про розмінування, що є важливим кроком, знову ж таки для посилення стійкості Чорного моря... Крім того, давайте не забувати, що у нас є два важливих рішення, які стосуються держав нашого регіону. Історичне рішення розпочати переговори про вступ до ЄС України та Республіки Молдова, а також щодо надання статусу країни-кандидата - Грузії.
"Ми не хочемо бачити Росію на своїх кордонах"
— (Поразка України) – це означало б фактично мати Росію на кордоні або те, що російські кораблі почнуть патрулювали Дунай, так би мовити. Тому я не думаю, що ми цього хочемо, і давайте не забувати, за що все-таки бореться Україна. Не вона почала цю війну. Я кілька разів їздила до Києва, бачила жахливі речі, як гинуть невинні люди, йдеться про напади на мирних жителів, на будинки, на цивільну інфраструктуру, на лікарні.
Чому почалася ця війна? Що зараз робить Україна? Вона захищає свій суверенітет, вона захищає свій народ, вона захищає свою територію. Тому я думаю, що зрозуміти це надзвичайно просто. Це в першу чергу про людей. І дуже важливо, щоб ми продовжували їм допомагати. Інакше ризики для нас високі, і ми не знаємо, що буде в найближчі роки.
Росія багато говорить про сфери впливу, тому, коли вона говорить про сфери впливу, вона має на увазі не тільки Україну, але й Східну Європу. І ми завжди, держави на східному фланзі, завжди говорили нашим партнерам, (що слід) бути готовими та обережними. І, на жаль, я мала рацію.
На жаль, все ще є вразливі партнери, такі як Республіка Молдова. Ми всі бачили всі ці дестабілізуючі дії, тому що Молдова сміливо обрала інший шлях. Так само сміливо Республіка Молдова вжила заходів для зменшення залежності від Росії - за нашої підтримки, за підтримки європейських партнерів... Тому ми завжди повинні думати наперед і бути готовими.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!