
Американськими вченими виділено новий штам вірусу пташиного грипу, що вражає тюленів, які мешкають біля узбережжя Нової Англії, повідомляє MedicalXpress.
Як вважають автори дослідження, опублікованого в журналі mBio, тюленячий грип є потенційно небезпечний для людини.
Як зазначають учені, у вересні 2011 року невідоме захворювання вразило популяцію тюленів, які живуть біля атлантичного узбережжя США між південним краєм штату Мен і північчю штату Массачусетс. Ці морські ссавці страждали від пневмонії та враження шкіри. Більшість хворих були дитинчатами у віці до шести місяців, 162 з них загинули. Епідемія закінчилася через три місяці.
Збудником захворювання, виявленим внаслідок серії лабораторних діагностичних тестів, виявився штам пташиного грипу А з антигенної формулою H3N8. Повногеномне секвенування та філогенетичний аналіз дозволили визначити, що "тюленячий" штам походить від пташиного штаму, який від 2002 року циркулює у популяції північноамериканських водоплавних птахів.
Намагаючись зрозуміти, яким чином вірус "переключився" з птахів на ссавців, автори дослідження з'ясували, що завдяки мутаціям "тюленячий" штам H3N8 набув здатності атакувати рецептори сіалової кислоти, присутні у дихальних шляхах ссавців.
Крім того, як припускають автори, мутації в генах HA та PB2, що відповідають за проникнення у клітину та реплікацію, роблять "тюленячий" штам H3N8 більш вірулентним і збільшують його здатність до зараження ссавців, у тому числі і людини.
Автори роботи попереджають, що тюленячий грип потенційно є дуже небезпечним для людства.
Раніше співробітники Рочестерського університету (Нью-Йорк) розробили засновану на повідомленнях у Twitter комп'ютерну модель поширення інфекційних захворювань, у першу чергу грипу, в мегаполісі, що представляє інформацію в режимі реального часу.