На тлі помпезної битви за дешевий газ (хоч насправді він таки став дорожчим, ніж торік) якось непомітно пройшло повідомлення урядовців про здорожчання електроенергії. Днями Національна комісія регулювання електроенергетики розробила новий механізм поетапного підвищення тарифу на електроенергію для населення.
Для співвітчизників, які використовують на місяць понад 150 кіловат-годин, вартість електрики зросте принаймні вдвічі. Мотивація таких кроків стандартна – узгодження тарифу з економічно обґрунтованим рівнем.
Як і у випадку з газом, тариф на електроенергію планують зробити диференційованим. Нині він однаковий для всіх – 22 копійки за кіловат-годину. По півгривні платитимете за кожен, якщо за місяць накрутите їх понад 150. Але й це не межа. Президент НАК «Енергетична компанія України» Петро Омельяновський минулого тижня заявив, що економічно обґрунтований тариф має становити ще більше – 84 копійки. Такий крок енергетики пояснюють тим, що нинішні затрати на виробництво й постачання електроенергії компенсуються всього на третину. Як аргумент наводять і той факт, що за період з 1999 до 2008 року ціна на електроенергію для населення зросла всього на 88 %, у той час як ціна газу збільшилася на 418 %.
Платити за електроенергію більше буде майже половина закарпатців. За статистикою, у середньому за рік 46 % краян використовує щомісяця понад 150 кВт-годин. Нововведення стане тягарем насамперед для мешканців гірських районів області, де немає газопостачання. Тут електроенергію на опалення використовують майже в кожній третій родині. Також новація може спричинити зростання самовільного вирубування лісу – прогнозується, що частина населення перейде на опалення будинків дровами. Впровадження диференційованого тарифу суттєво ускладнить і переведення побутових споживачів на електроопалення, яке мало стати альтернативою використання газу.
Нагадаємо: в березні минулого року НКРЕ вже здорожувала електрику громадянам, які використовують понад 400 кВт-годин, – їм пропонувалося платити втричі більше. Тоді ряд місцевих адміністрацій, зокрема серед перших – Закарпатська обласна, миттєво апелювали в Кабмін з вимогою скасувати драконівські тарифи. І комісія таки відмовилася від своєї ухвали. Нині ж обласна влада мовчить.
За дешевий газ для підприємств-олігархів українська влада пролонгувала північним сусідам доступ до Криму. Електроенергією ж ми забезпечуємо не лише себе, а й наших європейських сусідів. Але схоже, що дешева електрика для населення не стане предметом торгів урядовців з внутрішніми виробниками. Адже йдеться всього-на-всього про потреби маленького українця.