Згідно нового закону, який український парламент ухвалив у першому читанні, обов'язковій реєстрації за місцем навіть тимчасового проживання підлягають усі громадяни, до котрих мають претензії держава або комерційні заклади.
Ідеться про осіб, що мають борг, кредит, винаймають житло чи мають призовний вік.
Новація запроваджена для впорядкування правових стосунків між державою і українцями, пояснюють у Верховній Раді. Несумлінних платників податків, штрафів і аліментів треба швидше та дешевше знаходити, вважають депутати.
Нині, каже один із авторів законопроекту Володимир Олійник, громадян часто днем зі свічкою не знайти за місцем реєстрації. "Коли ви пересуваєтеся більше місяця з одної територіальної одиниці в іншу – потрібна реєстрація", - пояснює він.
Відтак для такої категорії громадян навіть тривала подорож із одного міста до іншого має відбуватися після повідомлення про це у відповідні органи. Інакше – адмінштраф від 17 до 51 гривні.
Іще суворіші норми для іноземців, які навідалися до України більше, ніж на 10 днів. Штраф від 510 гривень. "І якщо систематичне невиконання – депортація!", - попереджає Олійник.
Опитані журналістами українці від новації не в захваті. Людей лякає обмеження в свободі пересування та збільшення натовпів і в без того проблемних жеках. Оптимістично налаштовані лише ті, хто не має кредитів і боргів.
Юристи ж певні - Україна фактично повертається до радянської системи прописки, яка і без того таємно діяла. Головне в ній, що документ допоможе швидше шукати людей.
Водночас, є у законопроекті є кілька прогалин, кажуть фахівці. Реєструвати громадян має Державна міграційна служба, яка нині повноцінно не діє.
Окрім того, реєструватися доведеться всім українцям, які винаймають житло. Але чи на це підуть власники помешкань – велике питання, адже за неофіційними підрахунками вони на 90% працюють у тіні.
"Норми...Вони не зразу запрацюють, але вводити їх потрібно!", - переконаний Олійник.