Якщо ви очікуєте побачити в цій статі чіткі цифри норми внесення добрив під озиму пшеницю - ви їх тут не побачите. Так само ви не знайдете тут норми внесення добрив під кукурудзу чи норми внесення добрив під соняшник. Але не спішіть закривати цю сторінку та шукати далі відповідь на питання яке ви шукали. Переконаний, ви знайдете її тут.
Отже, поговоримо про норми внесення органічних добрив та мінеральних. Для початку слід чітко розуміти, що кількість добрив, які необхідно давати під конкретну рослину залежить від виносу. Виносу поживних речовин з грунту необхідних для формування заданої врожайності. Отже, щоб розуміти яку норму слід вносити - спершу потрібно зрозуміти, яку врожайність ви хочете отримати.
Ба більше, однієї і єдино-правильної відповіді на питання “скільки внести добрив” немає і по причині того, що на кожному полі різний тип грунтів, і на кожному окремо взятому полі вміст поживних речовин наявних у грунті суттєво відрізняється. Отже, десь потрібно дати більше фосфору, а десь він взагалі не потрібен. Одне поле може потребувати внесення дефекату, щоб зменшити закислення, а інше ні.
Тому у випадку розрахунку норми внесення добрив під культуру першим кроком для розуміння цифри буде …. аналіз грунту і розуміння, що в ньому вже є . Другим - закладка планової врожайності і розрахунок скільки поживних речовин потрібно культурі щоб дати таку врожайність.
Якщо узагальнюватити то, 1 т зерна кукурудзи потребує 24-32 кг азоту, 10-14 кг фосфору, 25-35 кг калію. А ще магній, кальцій, сірку, бор, мідь, марганець та ін. мікроелементи. І ці елементи вона може отримати і з грунту і з мінеральних і з органічних добрив.
Норма внесення органічних добрив на 1 га - це також питання дуже широке. Вона залежить від трьох факторів. Типу та поживного складу самого органічного добрива, тобто розуміння що в ньому є. Далі - розуміння, які поживні речовини вже є в землі та культури, яку ви плануєте вирощувати.
Так, вносити органічні добрива під ранні зернові - небезпечно, вдже це може спричинити виникнення хвороб. А ось сіяти пшеницю на 2 рік після внесення органіки в полі - гарна ідея. Кукурудза та соняшник добре реагують на внесення органічних добрив перед їх посівом, але все ж варто розуміти, що перенасичення органікою - не дуже вдала ідея, і будь-яке підживлення повинне відбуватися лише після проведення розрахунків.
Старий дідівський метод “розрахунку норми внесення органіки в залежності від точки на небі в яку потрапив палець піднятий вгору” - вже не працює. Ми не маємо права на помилку, а ресурси стали в рази дорожче ніж раніше. Тому, рекомендую витратити трохи більше часу на дослідження ваших полів та добрив і лише потім приймати зважене рішення.