Охоронний бізнес отримав шанс уникнути подібних до стрілянини в "Каравані" трагедій.
Від середини жовтня у дію вступить закон, який значно розширює права недержавних охоронних фірм. Офіційно їм дозволять не тільки затримувати порушників, а й використовувати, в разі потреби - вогнепальну зброю, і навіть службових собак.
Натомість експерти з набуттям чинності нових правил пророкують не надто безпечне майбутнє простим українцям.
Досі всі недержавні охоронні структури офіційно могли на порушника йти хіба що голіруч. Але новий документ фактично розв'язує руки недобросовісним охоронним фірмам.
Правозахисник Володимир Демян розповів: "По відношенню до покупців, я неодноразово бачив хамство. Над ними знущаються, вимагають гроші".
Понад 50 відсотків охоронного бізнесу в Україні - перебуває в тіні. Наприклад, у великих торговельних центрах часто-густо наймають охоронців за призначенням, але за посадою - вас може бити продавець, і навіть прибиральник. Це дає змогу уникнути відповідальності перед правоохоронцями та значно зекономити при наймі професійних наглядачів за порядком.
Заступник керівника охоронної фірми Юрій Димінтєєв прокоментував: "Якщо охоронець оформлений неофіційно, то він перед законом не несе відповідальності за нанесенням шкоди клієнту".
Є і інший бік медалі - непрофесійні охоронці у разі нападу справжнього злочинця просто будуть бездіяльними. Приклад зі стрільцем у Каравані - цьому підтвердження.
Міністерство внутрішніх справ України сьогодні заявило - ні магазин, ні загиблі не мали ліцензії на охоронну діяльність. Досвідчені охоронці лише дивуються.
Реакція на факти порушень в охоронному бізнесі є, але, на жаль, тільки після смертельних випадків. Генпрокуратура ініціює перевірку цієї галузі по всій країні.
А поки що юристи вкотре радять українцям пам'ятати свої права. І при будь-яких зазіханнях на безпеку - викликати міліцію і не забувати про свідків.