Оновлені медичні та освітні установи – результат співпраці Закарпаття та Височини (ФОТО)

16
0

У п’ятницю делегація з чеського краю Височина побувала на Хустщині та Виноградівщині , де оглянула як реалізуються спільні проекти із Закарпаттям.

В складі делегації гетьман Височини Їржі Бєгоунек,його перший заступник Владімір Новотни, гетьман Пардубіцкого краю Мартін Нетоліцки, представники крайової ради  Яна Фролова, Мартін Гиски, представник благодійного фонду «Віза» Йозеф Недвєд, керівник канцелярії гетьмана Катерина Недвєдова та інші. Чеських гостей супроводжували голова обласної ради Іван Балога, директор фонду «Віза» Володимир Чубірко, керуючий справами виконавчого апарат облради Михайло Попович. 

На Хустщині  чеські партнери взяли участь у відкритті оновленої амбулаторії загальної практики сімейної медицини у селі Липовець. У 2011 році заклад потрапив до переліку спільних проектів – тут вирішили провести реконструкцію амбулаторії. Будівля була зведена ще у 1977 році і відтоді ремонт не проводився. Загальна площа закладу  майже двісті квадратних метрів. Загалом чехи через благодійний фонд «Віза» виділили 350 тисяч, ще 275 тисяч додав обласний бюджет, 35 тисяч – сільрада.  Тут замінили дах, вікна, двері, прокладено внутрішню електропроводку, встановили систему водопостачання та водовідведення, провели внутрішні оздоблювальні роботи.

Як  розповів голова Хустської  районної ради Василь Губаль Липовець – один з найбільших гірських населених пунктів району, тому й потребував фінансової допомоги. Загалом тут проживає більше півтори тисячі людей, а до райцентра звертатися по медичну допомогу доволі далеко. Нині в закладі будуть приймати мешканців Липовця та навколишніх сіл. Працюватимуть  9 медичних працівників.  «Громада Липовця вдячна й обласній раді, й чеським партнерам, адже за їх ініціативи та  сприяння медичний заклад вдалося оновити», - резюмував очільник райради.

Право перерізати символічну стрічку на оновленому закладі надали гетьману краю Височина Їржі Бєгоунеку та голові облради Івану Балозі.

«Ми сподіваємося, що співпраця з чеським партнерами продовжиться – й надалі вони обіцяють підтримку Закарпаттю. Наші громади заслуговують на якісні медичні та освітні заклади. І приємно, що європейські партнери долучаються до їх оновлення», - зазначив Іван Балога.

Опісля представники делегації вивчали проекти, які можливо буде реалізувати в наступні роки. Зокрема побували в селі Данилово, де проживає майже дві тисячі мешканців. Тут вони відвідали місцеву школу, в якій навчається 170 учнів. Цього року до школі пішло 16 першачків, і з кожним роком кількість школярів збільшується.  Заклад зведено сорок років тому, й нині є потреба в заміні вікон та системи опалення.  Також в селі відсутній дитсадок. Колишню будівлю ДНЗ тут було продано ще в дев’яностих роках.  Нині в селі 120 діток дошкільного віку, вони або ходять в садочки в інші села, або взагалі його не відвідують. Данилівський   сільський голова Михайло Дудаш пропонує його облаштувати в одному з недобудованих крилів школи.

У Виноградові делегація з Височини побувала в найбільшій школі міста - ЗОШ №8.  Її відвідує  1037 школярів.  Цього року заклад потрапив у перелік спільних проектів, що реалізуються з чеськими партнерами з Височини. Благодійний фонд «Віза» виділив на заміну вікон у школі 150 тисяч, на сесії обласної ради з обласного бюджету теж спрямовано 100 тисяч, долучилася фінансово й районна рада.

Голова районної ради Олег Любімов каже, що реалізація проекту дозволила  оновити заклад. За 41 рік відколи діє закладу, вікна не міняли. Наразі вже замінено 55 вікон.  Завдяки цьому  тут зможуть  заощадити на витратах при опаленні, й взимку діти сидітимуть в теплих класах. Чеським гостям учні подарували концертну програму, в свою чергу партнери подарували школі набір канцелярського приладдя та гостинці.

В Новоселиці Виноградівського району учасники робочої поїздки побували в дитсадку. Тут  за рахунок чеської допомоги та коштів обласного бюджету за 100 тисяч гривень було замінено вікна. Будівля зведена ще у 1977 році. Нині тут навчаються 60 дошкільнят, також у закладі обладнано два класи місцевої школи, які відвідують 30 учнів. В майбутньому планують в рамках проекту оновити й  систему опалення. Гості подарували закладу комп’ютер, а діткам – ще й солодощі.

Також чеська делегація побувала і в дерев’яній церкві-музею Новоселиці.  Успенська церква  збудована у 1669 році —  нині музей народної архітектури та живопису.

Гетьман Височини високо оцінив стан реалізації спільних проектів із Закарпаттям. «Ми бачимо велику зацікавленість громад вашого краю в цих проектах. І це є своєрідним стимулом до того, щоб все нові і нові об’єкти оновлювали. Щороку ми розширюємо нашу співпрацю, і так буде і в майбутньому. Наші дружні відносини із Закарпаття – це перспектива плідної співпраці на роки», - резюмував пан гетьман, повідомляє прес-служба облради

 

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також